Andropauza

Andropauza je v podstatě mužskou obdobou menopauzy. Projevuje se úbytkem mužského pohlavního hormonu (testosteronu). K poklesu hormonální aktivity dochází u mužů kolem 40 až 55 let, ale jeho hladina začíná pozvolna klesat už ve třiceti letech.

Co je andropauza?

Andrologie je mladý lékařský obor, zabývající se diagnostikou a léčbou nemocí mužských pohlavních orgánů a jejich funkcí. Funguje v podstatě jako pánská gynekologie.

Projev andropauzy

Andropauza je v podstatě mužskou obdobou menopauzy. Projevuje se úbytkem mužského pohlavního hormonu (testosteronu). K poklesu hormonální aktivity dochází u mužů kolem 40 až 55 let, ale jeho hladina začíná pozvolna klesat už ve třiceti letech. Nízkou hladinu tohoto hormonu může způsobovat i současný životní styl –spousta stresu a málo relaxace.

Nedostatek testosteronu je příčinou úbytku svalové hmoty, přibývání tuků, poruchami erekce, vyjímečně i osteoporózy. Muži však, na rozdíl od žen, neztrácejí možnost reprodukce.

Andropauza a její příznaky

  • únava
  • nervozita
  • ztráta elánu
  • ztráta chuti na sex
  • sexuální obtíže

Andropauza - léčba

Muž s příznaky andropauzy se může obrátit na urologii, sexuologii nebo přímo na andrologii. Už na základě vstupního pohovoru lze určit diagnózu. Poté dotyčného čeká vyšetření pohlavních orgánů, krevní rozbor hladiny hormonů a další. Příznaky andropauzy jsou pak zmírněny tzv. testosteronovou substituční terapií, která vyrovnává hladinu testosteronu v krvi. Dnešní moderní přípravky dokážou vrátit sexuální apetit i psychickou rovnováhu a jsou částečně hrazeny pojišťovnou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22534 (zdravotnimagazin.cz#7313)


Přidat komentář