Choulostovost kůže u novorozenců

Plíseň nejčastěji u novorozenců a kojenců najedeme v ústech. Pokud není rozsáhlá, zmizí většinou sama. Bílé povlaky jsou na sliznici tváří i na jazýčku. Výjimečně může u oslabených dětí přejít plíseň i do trávicích a dýchacích cest.

Choulostovost kůže u novorozenců

Pokud je jemná kůže novorozence delší dobu vystavena působení vlhka a kyseliny močové, snadno se zanítí, zrudne a bolí. Není-li pak včas ošetřena, objeví se živě červené mokvající plochy zvané opruzení. Opruzení u miminek může být zkomplikované také plísní.

Příčiny - plíseň Candida

Většinu plísňových onemocnění u kojenců způsobuje plíseň Candida. Plíseň se ráda usídlí tam, kde je vlhko, teplo, narušený povrch či oslabená imunita.

První příznaky

Plíseň nejčastěji u novorozenců a kojenců najedeme v ústech. Pokud není rozsáhlá, zmizí většinou sama. Bílé povlaky jsou na sliznici tváří i na jazýčku. Výjimečně může u oslabených dětí přejít plíseň i do trávicích a dýchacích cest. Pro předcházení potíží používejte dětskou kosmetiku.

Pokud je infikována kůže v tříslech, kolem genitálu či mezi faldíky, vznikají rudé plochy, na kterých najdeme místy maličké bílé puchýřky či pupínky, které praskají a tvoří se zase nové, někdy dokonce i bělavé povláčky. Z oblasti genitálu a třísel se může plíseň šířit při komplikacích i na podbřišek a trup. U chlapečků se může vyskytnout plíseň i na penisu a předkožce, kde tvoří červené plošky s bělavým povlakem.

Nutná návštěva pediatra během prvních projevů

Při nehojícím opruzení je vždy nutné navštívit pediatra, v komplikovaných případech např. i kožního lékaře. Někdy se dělá kultivační vyšetření ze stěru.

Léčení plísně

Léčba je většinou místní pomocí mastí a krémů, které obsahují antimykotika, někde lze použít známou genciánovou violeť neboli „fialku”. V případě rozsáhlejších infekcí je nutno podat několik dávek antimykotika denně.

Prevence proti plísni u novorozenců

  • Aby u dětí nevznikaly opruzeniny, je třeba vyměňovat pleny vždy, když jsou mokré( umíte zároveň ušetřit?).
  • Ani přes noc nesmí dítě zůstat delší dobu v plenách.
  • Opruzení částečně zabraňují papírové pleny na jedno použití.
  • Nedávejte dítěti igelitové kalhotky ani igelitové pleny.
  • Po každé stolici omyjte šetrně kůži teplým odvarem heřmánku a jemně ji natřete nedráždivým ochranným krémem.
  • V případě, že by děťátko mělo průjem, naneste šetrně na podrážděnou kůži silnější vrstvičku ochranného krému, aby kůže nebyla drážděna močí a stolicí. Naučte dítě chodit na nočník právě včas...

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22070 (zdravotnimagazin.cz#6115)


Přidat komentář