Cukr a umělá sladidla

Chemicky připravená umělá sladidla se vyrábějí ve formě tablet, kapek nebo sypkých směsí a mají vysokou sladivost. Chrání před zubním kazem, protože na rozdíl od běžného cukru nepodporují růst bakterií v ústní dutině.

Umělá sladidla jako náhrada cukru

Umělá sladidla jsou přípravky sladké chuti, které výrobci nabízejí diabetikům náhradou za sacharózu. Základními skupinami sladidel jsou chemicky připravená sladidla a náhradní cukry. Používají se při výrobě dia produktů. Chemicky připravená umělá sladidla se vyrábějí ve formě tablet, kapek nebo sypkých směsí a mají vysokou sladivost. Chrání před zubním kazem, protože na rozdíl od běžného cukru nepodporují růst bakterií v ústní dutině. Chemicky připravená umělá sladidla mají uplatnění jak v domácnostech tak i v potravinářském průmyslu při výrobě diabetických nápojů, kompotů, džemů, přesnídávek, žvýkaček a bývají obsaženy i v mléčných produktech.

Škodlivost umělých sladidel

Americký kontrolní úřad již před lety provedl rozsáhlý výzkum, na základě kterého zdokumentoval 92 toxických příznaků organismu při nadměrné konzumaci umělých sladidel (bolesti hlavy, únava, závratě, zvyšování hmotnosti, deprese, slabost, nespavost).

Nadměrné užívání umělých sladidel

Dochází-li ke zvýšené spotřebě umělých sladidel, mění se v jídle požitý methanol pomocí trávicích enzymů na formaldehyd a pak na kyselinu mravenčí. Formaldehyd je silně karcinogenní neurotoxin a používá se mimo jiné k balzamování mrtvých těl. Jeho karcinogenní účinky v případě vdechování jsou vědci z USA prokazatelně zdokumentovány.

Diabetes a umělá sladidla

Umělá sladidla jsou ve velké míře užívána diabetiky. Ovšem málokdo ví, že tato sladidla se mohou při nadměrné konzumaci podílet na některých diabetických komplikacích. Svým působením mohou někdy i zhoršovat hypoglykemii a snižovat hladinu serotoninu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22593 (zdravotnimagazin.cz#7417)


Přidat komentář