Fixní rovnátka - snímací rovnátka

Fixní rovnátka a ortodoncie. Druhy fixních rovnátek. Kovová fixní rovnátka. Průhledná fixní rovnátka. Snímatelná rovnátka. Jaké nepravidelnosti zubů mohou řešit fixní rovnátka. Příspěvek na fixní rovnátka pro děti. Cena rovnátek.

Fixní rovnátka a ortodoncie

Nepravidelnosti zubů a další estetické a funkční problémy už nemusí být problémem díky lékařskému oboru zvanému ortodoncie. Ortodoncie se snaží napravit nepravidelné postavení zubů a upravit mezičelistní vztahy. Správně seřazené zuby nejsou jen otázkou estetiky, ale také umožňují správnou funkci zubů a tím je zachovat co nejdéle funkční. Fixní rovnátka pak představují klíčový způsob léčby.

Cena rovnátek

Cena rovnátka se odvíjí dle typu vady, náročnosti a délky léčby a v neposlední řadě závisí na kvalitě a množství použitého ortodontického materiálu. U fixních rovnátek je dobré si přichystat přibližně častku 20 000,-Kč. U snímatelných lze pořídit za 500,-Kč, ale také za 5 000,-Kč.

Druhy fixních rovnátek

Fixní rovnátka

Výhody (oproti snímacím) - fixnich rovnátek

 • zuby se rovnají mnohem rychleji než při léčbě smínacími rovnátky, od určitého věku už není možné snímací rovnátka nosit, protože by se zuby prakticky nepohnuly. Průměrně se fixní rovnátka nosí 2 roky, a potom je ještě nutné na noc nosit cca 2 roky snímací rovnátka (retenční aparátek), protože zuby se mají tendenci vracet do původní polohy! Někdy se používá i tzv. retainer, což je drátek, který se nalepí na vnitřní stranu zubů (člověk ho může nosit 2-5 let, výjimečně i do konce života).
 •  nedají se sundat - snímací rovnátka nikdo nenosí tak často, jak by měl, protože prostě nemusí, a zuby se potom rovnají pomaleji.

Nevýhody fixních rovnátek

 • finanční náročnost - fixní rovnátka na obě čelisti vyjdou na 10 000 - 20 000 Kč, což není právě málo (do 18 let na ně přispívá pojišťovna, takže vyjdou o něco málo levněji).
 • náročná péče o čistotu zubů - zuby je nutné čistit po každém jídle, aby se kvůli zbytkům jídla, které za rovnátky zůstávají, nezkazily (takže je nutné s sebou všude nosit kartáček na zuby).
 • při jídle se musí dávat pozor, aby se nějaký zámeček neodlomil - hlavně když se jí tvrdé jídlo.
 • pokud váš lékař použije různé další části (jako třeba nákusnou destičku nebo patrový třmen), tak s nimi můžete nějakou dobu dokud si nezvyknete (nebo i dokud vám to nevyndá) více či méně šišlat.

Druhy fixních rovnátek

Kovová fixní rovnátka

(jsou levnější než průhledná, jsou také o trochu pevnější - lépe rovnají, protože se jim neošoupávají drážky jako u plastových, ale zase jsou víc viditelná). Pozor, kovová rovnátka obsahují nikl (bývají titano-niklové) - pokud na něj máte alergii ("alergie na kovy"), tak to musíte lékaři říci a dostanete protialergická rovnátka - můžou být kovová, průhledná nebo zlatá.

Průhledná fixní rovnátka

 • keramická nebo plastová (časem můžou někomu trochu zežloutnout - od jídla apod., také bývají o něco málo větší než kovová).

Snímací rovnátka - výhody (oproti fixním)

 • menší náročnost na hygienu - na jídlo se sundávají, čistí se každý večer.
 • menší finanční náročnost - jsou mnohem levnější.
 • dají se vyndat, pokud člověk potřebuje někdy vypadat dobře.

Snímací rovnátka - nevýhody

nedají se použít u všech typů vad, nedají se použít u dospělých lidí, používají se hlavně u dětí. víceméně jenom usměrňují růst zubů, ale již vyrostlé zuby příliš nesrovnají.
člověk je nosí mnohem méně než by měl, protože se dají vyndat.

Jaké nepravidelnosti zubů mohou řešit fixní rovnátka

Na ortodoncii posílá děti zubař, který upozorní na nepravidelnosti zubů. Ideální dobou pro zahájení léčby fixními rovnátky je věk od 12 výše, kdy je prořezána většina zubů. Ortodontista však může s léčbou fixními rovnátky počkat až do věku, kdy jsou zuby v čelisti už pevně usazené.

Mezi nejčastější estetické a funkční nepravidelnosti zubů patří

 • Předkus – přední horní zuby jsou posunuty výrazně dopředu oproti dolním zubům.
 • Stěsnání zubů – zuby nemají v čelisti dostatek místa, proto mohou být křivé.
 • Hluboký skus – přední zuby jsou prořezány tak, že nakusují do dásně zubů v protilehlé čelisti.
 • Obrácený skus – přední zuby jsou při skousnutí za dolními zuby.
 • Mezery mezi zuby – zuby mají v čelisti nadbytek místa.
 • Otevřený skus – při skusu se horní a dolní zuby nesetkávají a je mezi nimi volný prostor.

Před zahájením léčby fixními rovnátky

Před zahájením léčby fixními rovnátky je třeba posoudit stav zubů a dásní. Posuzuje se nejen úroveň hygienické péče o chrup, ale také vhodnost léčby fixními rovnátky. Před nasazením fixních rovnátek je třeba zhotovit sádrové modely chrupu, které slouží jako studijní modely. Nechybí ani rentgenové snímky a fotodokumentace. Poté se konzultují léčebné postupy. Někdy je dokonce nutné některé zuby vytrhnout, aby se v čelisti správně srovnaly.

Když dítě začne nosit fixní rovnátka

Fixní rovnátka dnes už nenosí jen děti, ale stále častěji také dospívající mládež a dospělí. Fixní rovnátka jsou pevně nasazeny na zubech zhruba 2 až 3 roky podle závažnosti léčené vady. Jejich účinnost tkví v tom, že na zubech působí tlak trvale po celou dobu nošení. Fixní rovnátka se skládají z kovových kroužků a zámků, které jsou nalepeny na sklovinu zubů. Do kroužků a zámků se upevní drát (oblouk), který zuby postupně tvaruje. Při pravidelných kontrolách (zhruba po 2 měsících) se tah v oblouku může upravovat. Součástí fixních rovnátek mohou být také barevné gumičky (ty už jsou dětmi považovány za moderní), které slouží k úpravě tahu. Také lepené zámečky může mít dítě v kovovém nebo keramickém provedení.

Fixní rovnátka pro děti a některá omezení

Po skončení léčby fixními rovnátky musí dítě nosit pro zafixování a udržení chrupu zhruba po stejnou dobu retenční snímací rovnátka. Ta už ale takové omezení nemusí představovat. Dítě musí při nošení fixních rovnátek dodržovat správnou ústní hygienu, protože hrozí větší riziko vzniku zubního kazu, barevných změn skloviny a zánětu dásní. K čištění zubů a rovnátek (po každém jídle) je třeba používat i mezizubního kartáčku. Dítě s fixními rovnátky se musí vyvarovat tuhé stravy, která by mohla způsobit odlepení zámků (a tím prodloužení léčby). Musí se také zříci sladkostí a žvýkaček, protože mají lepivou konzistenci. Během pravidelného utahování tahu oblouku může dítě první 2 a ž 3 dny pociťovat bolestivý tlak na zubech.

Příspěvek na fixní rovnátka pro děti

Cena rovnátek se odvíjí ze způsobu léčby a druhu fixních rovnátek. Zdravotní pojišťovny hradí obvykle jen práci ortodontisty, ale ne použitý materiál. Cena fixních rovnátek se pohybuje v řádech několika tisíc korun. Retenční snímací aparát zdravotní pojišťovna hradí podle kategorie vady, která byla na počátku léčby stanovena.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21935 (zdravotnimagazin.cz#5726)


Diskuze a zkušenosti

Kristýna | 07.08.2012 00:05
Re: Fixní rovnátka - snímací rovnátka Chtěla bych se zeptat jestli jsou i snímací rovnátka nějak určena na věk. Je mi 14 let a nechci ty fixní rovnátka a ráda bych měla tyto snímací. dříve jsem je měla ale musela jsem je přestat používat. Myslím si že všechny zuby stálé nemám nejsem si tím jistá tak jen chci vědět jestli bych je mohla mít místo těch fixních. Děkuji


Přidat komentář