Gynekologické vyšetření - gynekologie

Gynekologické vyšetření se provádí ambulantně a mělo by být prováděno jednou ročně a to i u zdravých žen. Vyšetření není bolestivé a trvá jen pár minut. Každá žena by měla své tělo průběžně sledovat.

Gynekologické vyšetření je prevencí

proti různým gynekologickým onemocněním. Měla by ho podstoupit každá žena, která začíná sexuálně žít, nejpozději však od dvacátého roku života. Gynekologické vyšetření se provádí ambulantně a mělo by být prováděno jednou ročně a to i u zdravých žen. Vyšetření není bolestivé a trvá jen pár minut.

Průběh gynekologického vyšetření

Součástí vyšetření je zjištění údajů o zdravotním stavu pacientky, popřípadě i rodiny. Následuje uložení pacientky do speciálního křesla, prohlédnutí vnějších pohlavních orgánů, vyšetření v zrcadlech, pohmatové vyšetření a výborným pomocníkem je vyšetření ultrazvukem. V některých případech se vyšetření doplňují stěrem buněk sliznice, kolposkopem nebo narkózou.

Nástroje používané při gynekologickém vyšetření

Gynekolog provádí vyšetření zrakem a hmatem. Dále pomocí zrcadel (zahnuté kovové nástroje, které se částečně zavádí do pochvy), kolposkopem (speciální mikroskop, kterým se pozoruje děložní čípek) a ultrazvukem. Vyšetření probíhá na speciálním křesle, které je upravené tak, aby žena mohla zaujmout tzv. gynekologickou polohu (od sebe oddálené a pokrčené nohy v poloze na zádech).

Palpační vyšetření - gynekologické vyšetření

Palpační vyšetření se provádí prsty jedné ruky. Ty jsou zavedeny do pochvy, druhá ruka prohmatává podbřišek. Tímto vyšetřením gynekolog zjišťuje stav, velikost, polohu dělohy, vaječníků a vejcovodů.

Rektální vyšetření - gynekologické vyšetření

Rektální vyšetření se provádí přes konečník u panen nebo žen, které mají podezření na nádorové onemocnění.

Ultrazvukové vyšetření - gynekologie

Ultrazvukové vyšetření se provádí přes břišní stěnu nebo přes pochvu pomocí sondy, v případě podezření nálezu v oblasti pánve.

Každá žena by měla své tělo průběžně sledovat. Tím se má na mysli menstruační cyklus, vnější pohlavní orgány a prohmatání prsů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22632 (zdravotnimagazin.cz#7475)


Přidat komentář