Jak na kýlu

Kýla může být vrozená, pak se jedná o poruchu vývojovou. Je patrná ihned po narození a častěji jsou jí postiženi chlapci. Obvykle jde o kýlu v oblastí pupku a do dvou let může spontánně zaniknout.

Co je Kýla?

Kýla je vyklenutí pobřišnice. Vzniká tak, že část střeva vystoupí z břišní dutiny. Někdy jde bulka zatlačit zpět, jindy může docházet k jejímu zvětšování. Kýla se projevuje různě intenzivní bolestí, která se zvyšuje při námaze.

Kýla - příznaky

  • vyklenutí v místě bolesti
  • pocit tlaku
  • bolesti stupňující se při námaze, kašli a stolici
  • poruchy střevní činnosti

Kýla - příznaky

Kýla může být vrozená, pak se jedná o poruchu vývojovou. Je patrná ihned po narození a častěji jsou jí postiženi chlapci. Obvykle jde o kýlu v oblastí pupku a do dvou let může spontánně zaniknout. Kýla získaná během života je způsobena zvýšením nitroděložního tlaku, např. při fyzicky namáhavé práci, v jizvě po operaci, při nitrobřišních nádorech. Určitou roli hraje i vrozená nižší pružnost tkáně. Kýla se nejčastěji vyskytuje v tříslech, může však poklesnout až do stehenní části, objevit se v oblasti bránice i v jiné části břicha.

Kýla - léčba

Pokud lékař usoudí, že bulka na břiše je opravdu kýla (může být také příznakem nádorového nebo jiného onemocnění), navrhne vám jediné možné řešení: operaci. Kýla se odstraňuje v celkové anestezii a cílem je vrátit obsah vyklenutou část zpět do dutiny břišní a zeslabené místo zpevnit. U tříselných a stehenních kýl je operaci možné provést laparoskopicky. Výhody laparoskopie jsou malé řezy v břišní stěně, menší pooperační bolest, lepší kosmetický efekt, menší riziko navrácení kýly, kratší doba pobytu v nemocnici a kratší celková doba pracovní neschopnosti.

Kýla - prevence

Pravděpodobnost výskytu kýly se zvyšuje s věkem, s přybývajícími onemocněními a s mírou nesprávné životosprávy (obezita, kouření). Vyšší riziko výskytu kýly mají také muži s onemocněním prostaty, neboť při močení musí více napínat břišní svaly. Patříte-li do rizikové skupiny, snižte svou nadváhu, nekuřte, nepřehánějte to s fyzickou námahou a vyhněte se všemu, co pravděpodobnost výskytu kýly zvyšuje.

Kýla a její nebezpečí

I když kýla nemusí vždy člověku působit potíže, postupem času se zvětšuje. Největší nebezpečí spočívá v tom, že střevní klička v kýlním vaku uskřine a obsah střev může být transportován dále, což může vést k těžkým komplikacím. Hrozí odumření a proděravění uskřinutého střeva a zánět, při kterém už jde o život. Zbytečnému úmrtí pak může zabránit jen okamžitá operace. I když vám tedy kýla nepůsobí žádné problémy, je lepší dát si ji včas odstranit.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22550 (zdravotnimagazin.cz#7349)


Přidat komentář