Jak zabránit vypadávání vlasů

Je mnoho důvodů, které mohou vést ke ztrátě vlasů. Zcela běžná je určitá ztráta vlasů například po několikaměsíční nemoci nebo po operaci. Tato ztráta je podobná asi jako při dlouhodobém stresu.

Jak rychle vlasy rostou?

Přibližně deset procent vlasů se na hlavě dostává po čase do klidové fáze. Po dvou až třech měsících tyto vlasy vypadnou a na jejich místě začnou růst nové. Růstová etapa vlasu by měla trvat přibližně dva až šest let. Rychlost růstu vlasu je přibližně jeden cm za měsíc. Je zcela normální ztrácet malou část vlasů, ale tato ztráta by neměla vybočovat z normálu.

## Kde se stala chyba, že mi vlasy vypadávají

Je mnoho důvodů, které mohou vést ke ztrátě vlasů. Zcela běžná je určitá ztráta vlasů například po několikaměsíční nemoci nebo po operaci. Tato ztráta je podobná asi jako při dlouhodobém stresu. Za ztrátu vlasů často mohou také hormonální problémy, které jsou spojeny například s poruchou štítné žlázy. Nejčastější poruchou je však nerovnováha mužských a ženských hormonů, známých jako androgeny a estrogeny. Úprava této nerovnováhy může vést k zastavení vypadávání vlasů a celkové regeneraci.

Mnoho žen rovněž ztrácí vlasy přibližně po třech měsících po porodu svého dítě. Tento stav je normální a rychle se upraví. Vypadávání vlasů mohou způsobit také některé chemoterapeutické léky, léky na dnu či antidepresiva jsou přímým faktorem, který vede ke ztrátě vlasů. Ztráty vlasů u dětí mohou být způsobeny plísňovou infekcí, ale tato nákaza je v dnešní době celkem dobře léčitelná. Mimo uvedené případy je zde nutno také zahrnout nemocné lupenkou a diabetiky. Pamatujte, že vypadávání vlasů může být způsobeno nemocí a je důležité, aby se tato nemoc včas léčila, aby nedošlo k nadměrné nebo úplné ztrátě vlasů.

## Jak si zkazit vlasy díky své péči

- Jestliže nosíte copy nebo spletené „afro” copánky - Jestliže agresivním česáním poškodíte vlasovou pokožku, na které se vyvíjí vlasové kořínky - Používáte li na vlasy příliš horký olej nebo dojde-li k opaření horkou vodou - Používáte-li chemikálie k úpravě a barvení vlasů nebo nesprávnou vlasovou kosmetiku. Zde může dojít k zanícení vlasových folikul.

## Genetická dědičnost

Termín dědičná plešatost se týká především mužské části populace. Tato dispozice se začne projevovat již v brzkém mládí a postupně dochází k úbytku vlasové části a vytváření koutů, temenní pleše a celkovému zhoršení kvality vlasů. U žen není tento projev tak výrazný, ale i přesto zde dochází k celkovému prořídnutí vlasů.

## A co zmůže doktor na vypadávání vlasů?

Doktor vám položí řadů otázek, aby zjistil jak se stravujete, zda jste neprodělali nějakou nemoc, operaci a jak se staráte o vlasy. V případě, že jste žena je třeba vzít v úvahu také menstruační cykly, těhotenství a přechod. Lékař může provést krevní vyšetření nebo biopsii, kdy je vám odebrán malý vorek kůže pro mikroskopické vyšetření.

## Je možná léčba léky?

Jestliže je vypadávání vlasů způsobeno léky, je možno předepsat jiné, které nemusí mít tyto nepříjemné vedlejší účinky. V případě, že jsou příčiny vypadávání vlasů takové, že je dnešní medicína nedokáže řešit, je možno zvolit vlasovou transplantaci, případně umělé vlasové náhrady. Více se o možnostech léčby vypadávání vlasů dozvíte zde.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21846 (zdravotnimagazin.cz#5565)


Přidat komentář