Klíšťata - nákaza klíšťat

Klíšťata, infikovaná klíšťovou meningoencefalitidou, tvoří asi 1 - 5% celkové populace klíšťat. Lékař je nejvhodnější odborník na stanovení vhodného postupu odstranění klíšťat. Následky zanedbání by mohly být závažné, proto nic nesmíme podcenit.

Nejčastější výskyt klíšťat s meningoencefalitidou

Mezi hlavní oblasti výskytu infekce v ČR patří kraj Středočeský, rekreační oblasti Berounky, Vltavy a Sázavy. Nebezpečí pokračuje až po oblast Litoměřic podél toku Labe. Ušetřeny nejsou ani některé oblasti jižních Čech a Moravy. Klíště se pohybuje v maximální výšce do 30 - 60 cm. Největším nebezpečím jsou okraje lesů, podrost a louky s vysokou trávou.

Jak dojde k nákaze klíštětem

Klíště se vyskytuje na rostlinách a poté co ucítí pachové stopy člověka či zvěře, zachytí se na pokožce a najde vhodné místo k přisátí. Do rány klíště nejprve vypustí znecitlivující roztok, proto oblast vpichu ani necítíte a svědit a pálit začne až poté, co se klíště nasytí a odpadne.

Jak postupovat při objevení přisátého klíštěte

Nejvhodnější je klíště odstranit bezprostředně poté, co jsme jej na těle objevili. Platí, že po návratu z každého pobytu v přírodě prohlédneme sebe a své nejbližší. Dáváme pozor hlavně na děti, které si ani nemusejí klíštěte všimnout. Nezapomeňte, že je kontrola jejich pokožky závislá na nás. A jak se klíště nejvhodněji odstraňuje? V žádném případě klíště netaháme, může se totiž oddělit hlavička se sacím ústrojím a zbytek zůstat v ráně. Oblast vpichu by mohla začít dokonce hnisat.

Někdy je doporučováno kroucení po směru či proti směru hodinových ručiček

Je velmi důležité klíště odstraňovat nenásilně a postupně. Vhodné je použít dezinfekční prostředky s obsahem jódu, vysušují, a tím pronikají i do vrchních vrstviček pokožky. Poté klíště nejlépe tampónem odstraníme jemnými pohyby a znovu oblast vpichu dezinfikujeme. Oblast nedřeme násilně, spíše necháme desinfekci působit. V zahraničí se občas prodávají skřipce k odstraňování klíšťat. Jejich účel je však zpochybňován, fungují na principu vytažení klíštěte kolmo vzhůru, a přitom může dojít k utržení hlavičky i s bodcem.

Kdy navštívit lékaře při objevení klíštěte

Lékaře navštivte při každém podezření na únavu, při chřipkových příznacích, vždy uveďme pokud možno přesné datum přisátí klíštěte a pravděpodobnou dobu, po kterou bylo klíště přisáto. Pozor, ani pobyt ve velkých městech neznamená nulové riziko.

Formy klíšťové meningoencefalitidy

Klíšťová meningoencefalitida může mít různé formy - přes lehké infekce, které ani nezaznamenáme, přes chřipkové projevy až po závažné neurologické příznaky.

Inkubační doba bývá od tří do třiceti dnů. ## Lymeská borelióza

Na rozdíl od klíšťové meningoencefalitidy vakcína proti lymeské borelióze v Evropě zatím není. Většina lidí nakažených lymeskou boreliózou ani neví o tom, že by klíště na sobě pozorovali. Typické je známé zarudnutí místa na pokožce, které nevzniklo z prokazatelně jiného důvodu (např. odřením, popálením apod.). Toto zarudnutí bychom měli ukázat svému lékaři, opět s uvedením doby pobytu v přírodě.

Lékař je nejvhodnější odborník na stanovení vhodného postupu. Následky zanedbání by mohly být závažné, proto nic nesmíme podcenit.

Očkování proti klíšťové meningoencefalitidě

Pokud jste ještě nenavštívili svého lékaře kvůli očkování, nemusí být pozdě. Váš praktický lékař poradí s vhodným postupem a věřte, že vakcína je proti klíšťové meningoencefalitidě nejlepší ochranou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22688 (zdravotnimagazin.cz#7578)


Přidat komentář