Kouření - negativa kouření

Pokud se rozhodnete přestat kouřit, ale nemáte silnou vůli, vyzkoušejte nikotinové náplasti nebo žvýkačky. Na tyto a mnohé další přípravky proti kouření svým klientůmposkytuje Zdravotní pojišťovna příspěvek.

Tělo díky kouření produkuje větší množství stresových hormonů a ty vedou ke zrychlení srdečního pulsu, zvyšují krevní tlak, podporují srážlivost krve a vedou ke zužování tepen v celém těle.

Negativní účinky kouření

 • Kouření zužuje cévy kůže - díky tomu se rychleji tvoří vrásky. (To je jeden z důvodů, proč nikotin a stres působí rychlejší stárnutí.)
 • Kouření zužuje cévy vedoucí krev k srdci - výsledkem může být bolest na hrudi nebo srdeční infarkt.
 • Mozkové cévy se zužují, což může vyvolat mozkovou mrtvici.
 • Také cévy rukou a nohou se díky kouření zužují. Vzniká chlad horních i dolních končetin. V některých případech, zvláště u diabetiků, to může vést ke sněti a amputaci.
 • Kouřením se snižuje množství krve, která přitéká do pohlavních orgánů.
 • Nikotin zcela jasně oslabuje smyslové orgány chuti, hmatu a čichu.
 • U žen, které kouří, je třikrát větší pravděpodobnost neplodnosti než u nekuřaček.
 • Menopauzu mívají kuřačky oproti nekuřačkám téměř o dva roky dřív.
 • Mužům kouření snižuje množství a pohyblivost spermií.
 • Po delším období užívání nikotin poškozuje výstelku tepen v srdci a celém těle, což zapříčiní, že se snadněji ucpávají a dochází k dalšímu snížení průtoku krve.
 • Nikotin stejně jako chronický stres způsobí, že tělo tvoří nadměrné množství kortizolu, který snižuje funkce imunitního systému.
 • Nikotin zvyšuje náchylnost srdce k arytmiím. Tím se zvyšuje riziko náhlé srdeční smrti.
 • Nikotin ochromuje přirozený čisticí mechanismus plic, díky tomu se v nich vytváří větší vrstva hromadícího se hlenu a člověk se stává mnohem náchylnějším k virovým a bakteriálním infekcím.

Kouření a červené víno

Pokud se cigaret přes všechna negativa nedokážete vzdát, pak by vám v druhé ruce neměla chybět sklenka červeného vína. Právě tato sklenka vína vám totiž vyruší negativní účinky kouření, jak bylo zjištěno vědci v Aténách. Má to ovšem jeden háček. Užitečné látky ve dvou decích červeného vína stačí jen na jednu cigaretu denně. S větším množstvím cigaret si ani sklenka vína neporadí a zvyšovat dávky alkoholu pro snížení rizik z kouření není nejlepším řešením. 

S mnoha denně vykouřenými cigaretami

se do těla dostává tolik škodlivých látek, že je nestačí zlikvidovat nic. Pro vědce má však tento objev mnoho zajímavých důsledků. Mezi ty hlavní patří fakt, že se s červeným vínem bude v budoucnosti počítat jako s možnou surovinou, z níž by se mohly vyrábět léky proti nemocem způsobených kouřením.

Všeobecně ale platí, že červené víno obsahuje značné množství chemických organických sloučenin polyfenolů, které fungují v cévách jako antioxidanty a když jej s mírou vyměníte za cigarety, uděláte jenom dobře.

Pomůcky pro odvykání kouření

Pokud se rozhodnete přestat kouřit, ale nemáte silnou vůli, vyzkoušejte nikotinové náplasti nebo žvýkačky. Na tyto a mnohé další přípravky proti kouření svým klientům poskytuje Zdravotní pojišťovna příspěvek.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22751 (zdravotnimagazin.cz#7670)


Přidat komentář