Listerióza - Listeria monocytogenes

Bakterie listeria monocytogenes se nachází především v půdě a ve vodě. Nakažená zvířata (většinou beze známek nemoci) pak kontaminují z nich vyrobené potraviny jako jsou mléčné nebo masné výrobky. Bakterie listeria monocytogenes.

Listerióza - co je to listerióza

Listerióza je onemocnění způsobené požitím potravy kontaminované bakterií Listeria monocogenes. Nemoc postihuje především těhotné ženy, novorozence a osoby s oslabeným imunitním systémem - ohroženi jsou hlavně starší občané, cukrovkáři a osoby HIV pozitivní.

Listerióza - listeria monocytogenes a způsoby nákazy

Bakterie listeria monocytogenes se nachází především v půdě a ve vodě. Nakažená zvířata (většinou beze známek nemoci) pak kontaminují z nich vyrobené potraviny jako jsou mléčné nebo masné výrobky. Bakterie listeria monocytogenes se proto přenáší především potravou. Jedná se hlavně o jídla tepelně nezpracovaná, jako je třeba měkký zrající sýr nebo paštika. Rizikové jsou také hot dogy. Vstupní branou pro nákazu listerie nemustí být jen trávicí ústrojí, ale také porušená kůže nebo dýchací cesty.

Listerióza a příznaky

 • horečka
 • bolest ve svalech
 • žaludeční nevolnost
 • zvracení nebo průjem

  Zasáhne-li listerióza nervový systém, mohou se objevit také bolesti hlavy, ztuhlý krk, zmatenost, ztráta rovnováhy. Přítomnost bakterií listeria monocytogenes prokáže vždy krevní test nebo zkouška míšního moku. ## Listerióza v těhotenství

Těhotné ženy jsou rizikem nakažení listeriózou ohroženy až dvacetkrát více než zdravý dospělý jedinec. Nakažené těhotné ženy mohou pociťovat příznaky podobné chřipce. Nakažená matka může přenést bakterii lysteria monocytogenes na plod. Listerióza pak může vést k předčasnému porodu nebo i potratu.

Léčba listeriózy

Proti listerióze lékaři bojují nasazením antibiotik. Inkubační doba může trvat 3-70 dní, nejčastěji činí zhruba 4 týdny. ## Prevence ohrožených osob listeriózou 

 • Vyhněte se vysoce rizikovým potravinám (především tepelně nezpracovaných mléčných a masných výrobků). 
 • Syrové masné potraviny důkladně vařte. 
 • Syrovou zeleninu před požitím důkladně omývejte. 
 • Neuvařené maso skladujte odděleně od ostatních potravin. 
 • **Po manipulaci s neuvařenými potravinami si dobře omyjte ruce, nože a prkénko. **

Listerie v České republice

Nebývalý výskyt listerie v České republice a množství nakažených rozpoutalo vlnu rozruchu. Ministerstvo zdravotnictví okamžitě vyhlásilo akci s cílem najít další kontaminované potraviny. Akce odhalila výskyt listerie především v hermelínových a lahůdkových salátech (hermelínový salát od pražské Lahůdky Palma a lahůdkový salát firmy Nové lahůdky Sixta), v sýrech Baladur, tvarůžkách a dokonce i v sekané. Od začátku roku 2006 onemocnělo listeriózou více než 40 lidí, z toho tři dospělí a jeden novorozenec zemřeli. ## Listerióza - nebezpečí listerie

Bakterie rodu listeria žije všude kolem a zdravým lidem obvykle neublíží. Problémy mohou způsobit imunitně oslabeným jedincům. Listerie je poměrně odolná, rozmnožovat se přestává při teplotě pod 2 °C nebo nad 45 °C. Jediný způsob likvidace listerie v potravinách je pasterizace a tepelná úprava až k bodu varu (podobně jako u salmonelózy).

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21800 (zdravotnimagazin.cz#5454)


Přidat komentář