Malárie

Malárie se vyskytuje ve více než 100 zemích světa. Více než 40% obyvatel celého světa je vystaveno riziku malárie. Velké oblasti střední a Jižní Ameriky, Afriky a Jižní Asie a Středního východu, Oceánie jsou považovány za oblasti s rizikem malárie.

Co je malárie?

Malárie se řadí mezi onemocnění parazitní a nejčastěji ohrožuje cestovatele tropických a subtropických oblastí. Onemocnění způsobují 4 druhy prvoků.

Jak se člověk nakazí malárií?

Člověk se malárií nakazí po pokousání komárů nebo moskytů, které jsou infikovány jedním z prvoků. Roznáší je komáři rodu Anopheles.

Příznaky

Malárii provázejí několik hodin trvající záchvaty, které mají tři fáze.

1. stupěň - zimnice

Při první fázi člověk pociťuje silný chlad, mrazení a třesavku. Jeho kůže je bledá a viditelně suchá, začínají modrat rty a prsty. Nemocný má silné bolesti hlavy a zad a je malátný. Zhruba za 30 minut stoupne teplota asi na 40°C a nemocný má pocit horka.

2. stupěň – horečky

Druhá fáze trvá podle druhu malárie, asi 2 – 6 hodin. Teplota klesá a provází ji silné pocení, pocity vyčerpanosti a úlevy. Nemocný je unavený, ale cítí se relativně lépe. Některé tyto formy ovšem mohou končit smrtelně.

3. stupěň– pokles

Člověku během třetí fáze poklesne teplota na běžnou, doprovází ji silné pocení.

Prevence

Malárii je možno předejít léky, které se jmenují antimalarika a užívají se před, během i po skončení cesty. Antimalarika vám podá váš lékař.

Léčení malárie

Malárie se léčí přípravky na předpis. Volba léčby závisí na oblasti, kde se člověk nakazil, na jeho věku a na závažnosti onemocnění. Jedná se například o prostředek označovaný jako OZ277, který kopíruje molekulární strukturu artemisininu, avšak je založen na syntetické bázi. Jeho výroba je tudíž mnohem levnější," uvedl doktor Jonathan Vennerstrom z Nebraské univerzity. Standardní je použití Chininu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22393 (zdravotnimagazin.cz#6982)


Přidat komentář