Nečekaný útok od nepřítele - chřipka

Jestliže vám teče z nosu, kýcháte, jste unavení a máte zvýšenou teplotu, tak to ještě neznamená, že máte chřipku. Jmenované příznaky naznačují nachlazení, se kterým si lidé často chřipku pletou.

Prevence před útokem

Každoročně v období ledna a února se začínají plnit čekárny lékařů nemocnými pacienty. Řady v lékárnách jsou nekonečné a bývá vám mizerně. Navíc se stále častěji mluví o příchodu pandemie, která by měla mít ničivé rozměry. O důvod více, proč vědět, jak se chřipky vyvarovat.

## Udržujte zdravý životní styl

Jestliže vám teče z nosu, kýcháte, jste unavení a máte zvýšenou teplotu, tak to ještě neznamená, že máte chřipku. Jmenované příznaky naznačují nachlazení, se kterým si lidé často chřipku pletou. Nachlazení organismus napadá nejčastěji na jaře a na podzim a většinou stačí dva dny se vyležet a vyvarovat se pohybu. Prevencí je zdravý životní styl zahrnující dostatek vitamínů a minerálů.

Jakého je původu chřipka?

Chřipka je onemocnění virového původu. Vir často mění svou podobu. Při chřipce se člověk cítí schvácen, má vysokou teplotu (až 39°C), bolí jej klouby a svaly, a často se přidává zimnice. Rýma a kašel se dostaví až později. Nezbytné je, aby člověk rychle vyhledal postel a všeho nechal. Pokud brzy zalehnete do postele, za týden budete fit, ale taková přechozená chřipka se může zvrtnout třeba i v zápal plic. A navíc se stáváte nositelem viru, takže lehce nakazíte ostatní kolegy na pracovišti.

Konzumujte dostatek zeleniny a ovoce

Stoprocentní ochrana proti chřipce neexistuje, přesto se můžeme chránit a zvyšovat svou odolnost vůči onemocnění. Pokud chcete chřipku přelstít, začněte se už nyní otužovat, zvyšte přísun ovoce a zeleniny a od chladných podzimních dní užívejte vitamin C, který má významný vliv na imunitní systém. Důležitý je také přiměřený pohyb, díky němu se stává tělo odolnější.

## Dnes je možné se naočkovat proti chřipce

Navíc v říjnu nebo v listopadu se můžete nechat v ordinaci praktického lékaře naočkovat. Cena očkování se pohybuje od 150 do 200 korun. Bezplatné je očkování pro zaměstnance LDN a domovů důchodců, dále také pro starší lidi s plicním či kardiovaskulárním onemocněním. Vakcína bývá ale účinná pouze pokud se dostaví očekávaný kmen viru. V opačném případě není očkování nic platné.

Jak dokáže být zákeřná chřipka?

Ač si říkáte, že chřipka není nijak hrozné onemocnění, může způsobit vážné zdravotní komplikace nebo být dokonce smrtelná. Nejrizikovější skupinu představují pacienti s chronickými nemocemi, kardiaci, astmatici, cukrovkáři, apod. Z možných komplikací se může dostavit zánět průdušek nebo zápal plic. Chřipka si také navíc častěji vybírá kuřáky.

Něco málo z historie

Z historie víme, že chřipka umí pořádně udeřit a ochromit mnoho lidí v krátkém časovém úseku. Španělská chřipka v letech 1918-1919 naprosto ochromila hospodářský i společenský život v USA, usmrtila polovinu obyvatel Aljašky a Tichomoří. V Asii na její následky zahynulo asi 20 milionů Indů. Celosvětově zemřelo v důsledku španělské chřipky 40 milionů lidí. Dále pamatujeme třeba hongkongskou, která také dosáhla nevídaných rozměrů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21856 (zdravotnimagazin.cz#5576)


Přidat komentář