Nemoci v dutině ústní

Běžné afty nepřesahují velikost 5 mm v průměru a zahojí se bez jizvy během deseti dnů. Přestože nejsou nijak závažným onemocněním, mohou dost bolet a téměř znemožnit mluvení a příjem potravy.

První příznaky afty

Projevy aft počínají řezavým a pálivým pocitem, někdy i necitlivostí v místě budoucích vřídků. Během jednoho dne se tyto malé vřídky objeví, většinou na rtu, tváři, někdy na patře a jazyku.

 • pálivá bolest na postižených místech ústní sliznice
 • jeden a více bílých či žlutých vřídků s červeným okrajem
 • může se objevit otok lymfatických uzlin na krku
 • zvýšená teplota a malátnost

Možnost výskytu velikosti aft

 • Afta s velikostí do 0,5 cm

  Běžné afty nepřesahují velikost 5 mm v průměru a zahojí se bez jizvy během deseti dnů. Přestože nejsou nijak závažným onemocněním, mohou dost bolet a téměř znemožnit mluvení a příjem potravy.

 • Afta s velikostí nad 0,5 cm

  Velké afty někdy nemizí celé týdny a často po nich zůstávají jizvy.

Jaká je pravidelnost výskytu

Afty obou typů se většinou projeví dvakrát až třikrát za rok.

Co způsobuje afty

 • nedostatek vitamínu B12
 • podvýživa
 • nedostatek kyseliny listové a železa
 • citlivost na některé složky zubních past a ústních vod
 • citlivost na některé potraviny (ořechy, kyselá jídla)

Životní prokletí

Mohlo by se zdát, že opar je pouze kosmetická vada, ale ve skutečnosti jde o vir, který nosíme v sobě a jenž jednou za čas vyrazí na povrch v podobě mokvající rány. Nikdy se ho už nezbavíme. Zajímavostí by snad mohlo být, že herpetické viry, které opary způsobují v sobě nosí 90 procent populace. Pouze u některých ovšem ohlašuje svou přítomnost tímto způsobem.

Vnější průběh

Nejdříve se vir ohlásí svěděním a kůži, poté přejde na pálení, brnění a nakonec mokvá. Poslední fází je, že se vytvoří strup a opar se hojí.

Vnitřní průběh

Viry jsou uloženy v nervové buňce, odkud se s oblibou přemisťují se do kožních buněk a nejčastěji jsou napadeny rty. Mohou se však objevit i na jiných místech, především na obličeji.

Vznik oparů

Opar se většinou vytvoří při oslabení organismu, mensturaci a (nejen) s ní spojených hormonálních změnách, horečce, pod vlivem velkého stresu či při poruchách imunitního systému.

Doporučená hygiena

Máte–li opar, používejte pouze své sklenice, svůj ručník a zásadně se nelíbejte, abyste viry nepřenášeli dál.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22089 (zdravotnimagazin.cz#6178)


Přidat komentář