Ostropestřec mariánský léčivá bylina

Ostropestřec mariánský je jednoletá nebo dvouletá bylina podle toho, v jakých zeměpisných šířkách roste. Ostropestřec mariánský je mohutná a krásně kvetoucí bylina, která roste také u nás a lidově bývá někdy označována jako bodlák.

Ostropestřec mariánský však nezná každý, neboť je to poměrně vzácná bylina, a tak ji mnoho lidí na vlastní oči ještě ani nikdy nevidělo.

Jak vypadá Ostropestřec mariánský?

Ostropestřec mariánský náleží do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), má výrazné, velké a dlouhé tmavě zelené listy složitého tvaru, které jsou pokryté ostrými malými výrůstky, které bylinu chrání před zvířaty. Ještě výraznější jsou pak velké fialovo-růžové květy Ostropestřce mariánského, které jsou oblíbenou dekorací – květy na dlouhých stoncích, které jsou rovněž pokryté trny, se suší a poté vydrží velice dlouho. Ostropestřec mariánský roste do výšky minimálně třiceti centimetrů, ale mnohdy i výrazně výše. V jižních oblastech u Středozemního moře, kde na rozdíl od našich podmínek Ostropestřec mariánský přetrvá zimu bez umrznutí a kde se mu tudíž obzvláště daří, dorůstá tato bylina až do neuvěřitelných dvou metrů výšky. Kromě toho, že je Ostropestřec mariánský vzhledově velice výrazný, má také léčivé účinky, především na** játra**. Proto je Ostropestřec mariánský nesmírně ceněnou léčivkou.

Léčivé složky Ostropestřce mariánského

Léčivou složkou Ostropestřce mariánského jsou látky ze skupiny flavonolignanů, konkrétně silybin, silydianin a silychristin, které jsou souhrnně označovány jako silymarin. Silymariny se váží na membrány jaterních buněk, díky čemuž zabraňují vniknutí toxických látek do jaterní tkáně. Dále silymariny podporují regeneraci poškozených jaterních buněk, posilují imunitní systém člověka a také působí jako silné přírodní antioxidanty.

Léčivé účinky Ostropestřce mariánského

Ostropestřec mariánský se používá při léčbě mnoha nemocí nebo otrav. Ostropestřec mariánský zvyšuje vylučování žluči, pomáhá tělu zbavovat se toxických látek, má regenerační účinky na jaterní tkáň, je to silný přírodní antioxidant a posiluje imunitní systém. Proto je velice vhodné užívat Ostropestřec mariánský na podporu léčby následujících nemocí a zdravotních problémů:

 • Jaterní onemocnění či poškození jater
 • Infekční mononukleóza
 • Zánět žlučníku
 • Žloutenka
 • Steatóza a cirhóza jater
 • Ulcerózní kolitida
 • Poškození ledvin
 • Nemoci cév, křečové žíly
 • Hemeroidy
 • Žlučníkové kameny, žlučníková kolika
 • Onemocnění dvanáctníku a slinivky

Dále je vhodné Ostropestřec mariánský užívat také při otravách, jelikož pomáhá čistit játra a odstraňovat škodlivé toxické látky. Proto je Ostropestřec mariánský ideálním prostředkem v případě léčby následků otravy z léků, otravy z hub, otravy těžkými kovy nebo také při léčbě následků chemoterapie. Ostropestřec mariánský je dále vhodný při poruchách trávení, na podporu hojení zlomenin nebo také při migréně.

Jak si obstarat Ostropestřec mariánský?

Pokud chcete využít léčivých schopností Ostropestřce mariánského, můžete tuto bylinu užívat ve formě čaje. Čaj z Ostropestřce mariánského je naprosto přírodní produkt bez chemických látek. Více informací o čaji z Ostropestřce mariánského a jeho dalších účincích najdete na těchto internetových stránkách: http://www.ostropestrecmariansky.cz/.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23280 (zdravotnimagazin.cz#10453)


Diskuze a zkušenosti

Anonym | 31.05.2014 14:56
Re: Ostropestřec mariánský léčivá bylina je možné nahradit marihuanu za ostropestřec?udajně má mít euforické učinky stejne jako marihuana ale a přesto to není droga


Přidat komentář