Prevence proti klíšťatům

Když se klíště do pokožky zakousne, začne do rány vylučovat sliny obsahující znecitlivující a protisrážlivé látky. Málokdy se stane, že člověk o přisátí klíštěte ví. ....

Výskyt klíšťat

Mnoho lidí je přesvědčeno, že klíšťata padají z korun stromů, což je omyl. Klíšťata se vyskytují v trávě vysoké od dvaceti centimetrů do jednoho metru. Proto se nedoporučuje lehat si do trávy bez podložky. Jakmile se klíště uchytí na lidském těle, okamžitě začne hledat vhodné místo k přisátí.

Nejvyhledávanější místa na lidském těle

Klíšťata vyhledávají měkká a hlavně teplá místa. Nejčastěji se přisávají na krku, břichu, podbřišku, ale výjimkou nejsou ani nohy, ruky či hlava.

Když se klíště do pokožky zakousne, začne do rány vylučovat sliny obsahující znecitlivující a protisrážlivé látky. Málokdy se stane, že člověk o přisátí klíštěte ví. Sliny klíštěte mohou obsahovat nákazu, a proto délka přisátí klíštěte úměrně zvyšuje pravděpodobnost přenosu choroby. Co je Lymská borelióza se dozvíte v článku...

Stavba ústního ústrojí klíšťat

Ústní ústrojí klíšťat je plné zpětně zahnutých háčků, které se do kůže doslova zabodnou. Proto je také těžké klíště z místa přisátí odstranit. Umíte si poradit s klíštětem u psů? Háčky nejsou umístěny ve spirále, ale v příčných řadách. Proto, jak bylo dříve doporučováno, vytočení klíštěte, buď ve směru nebo proti směru hodinových ručiček, nemá vůbec žádné opodstatnění.

Jak je vyjmout z kůže

Pokud se na vaši kůži přisálo klíště, je nutno ho odstranit velmi šetrně a to nejlépe pinzetou. Klíště uchopte pinzetou u hlavičky, nikoli u zadečku a lehkými pohyby do stran jej uvolněte. Klíště vytahujte opravdu opatrně, dokud se nepustí kůže. Nikdy ho však nemačkejte ani nezakapávejte olejem.

Jestliže se vám stane, že v ráně zůstane část klíštěte, místo ihned ošetřete mastí, která obsahuje antibiotika a vyčkejte na proces přirozené obrany organismu. Místo mírně zhnisá, čímž se zbytek klíštěte vyloučí mimo kůži.

V případě, že místo, kde bylo klíště přisáté, zčervená a objeví se příznaky podobné chřipce, bolesti kloubů, hlavy nebo otoky, okamžitě vyhledejte lékaře. Nezanedbávejte lékařské prohlídky...

Prevence proti klíšťatům

Úplně nejlepším řešením, jak se před klíšťaty chránit, je zabránit kontaktu s ním. Jdete-li do listnatého či smíšeného lesa, oblečte se do světlých barev s dlouhými rukávy a nohavicemi. Na světlém oděvu budete moci klíšťata snadněji odhalit. Před odchodem je vhodné použít repelentní přípravek.

Další možností, jak se před klíšťaty ochránit, je očkování. Očkovat se můžete kdykoliv během roku. Mějte však na paměti, že člověk je po očkování chráněn až za 14 dní po aplikaci druhé vakcíny, je třeba tomu i přizpůsobit schéma očkování. Nezanedbávejte ani očkování před dovolenou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22055 (zdravotnimagazin.cz#6067)


Přidat komentář