Prevence proti lymské borelióze

Lymská borelióza je onemocnění, které je způsobeno bakterií Borrelia burgdorferi. Hostitelem této bakterie je více než 200 druhů zvířat. Nejčastěji se jedná o myši, hraboše, zajíce, veverky, krtky, rejsky, jeleny.

Co je to za onemocnění?

Lymská borelióza je onemocnění, které je způsobeno bakterií Borrelia burgdorferi. Hostitelem této bakterie je více než 200 druhů zvířat. Nejčastěji se jedná o myši, hraboše, zajíce, veverky, krtky, rejsky, jeleny. Můžou jimi být i domácí zvířata jako je pes či kočka, ale i klíště, které je zároveň i přenašečem.

Nejvyšší výskyt

Nejvyšší výskyt hladových klíšťat je zaznamenán v květnu a červnu a dále v září. V naší republice je lymskou boreliózou infikováno asi 5-10% klíšťat. Přenašečem lymské boreliózy jsou výhradně nymfy a dospělá klíšťata.

Když zjistíte, že máte klíště

Klíště se odstraňuje pomocí tupé pinzety, v žádném případě holýma rukama (hrozí nebezpečí infekce nakaženým klíštětem). Před manipulací s klíštětem místo vydezinfikujeme. Klíště uchopíme do pinzety co možná nejblíže hlavičky a bez velkého tlaku na jeho tělo klíště točením klem osy jedním směrem uvolníme. Následně ránu opět vydezinfikujeme.

Typické příznaky onemocnění

Typickým příznakem pomalu se šířící boreliózy je červená skvrna, zvaná erythema migrans, která se objeví v místě přisátí klíštěte. Skvrna se kruhově zvětšuje a mívá ohraničený lem s výbledem uprostřed; je obvykle větší než 5 cm. Může se vytvořit během několika dní po přisátí klíštěte, ale také až za několik týdnů. Nejčastější inkubační doba je 7 - 14 dní. Erytém se objevuje asi u 80 % pacientů. Časným příznakem může být také horečka, třesavka, bolesti ve svalech, únava. Tato fáze může připomínat chřipkové příznaky. Po několika týdnech, většinou však ne déle než za 3 měsíce, se mohou vyskytnout různé projevy postižení nervového, kardiovaskulárního a kloubního systému. Nervové příznaky zahrnují bolesti hlavy, ztuhlost šíje, poruchy citlivosti a hybnosti, obrny - a to zejména lícního nervu, bolesti v zádech i v končetinách. Postižení kloubů se projevuje bolestmi, které se stěhují a trvají krátkou dobu. Srdeční obtíže se mohou projevit dušností a mohou připomínat infarkt myokardu.

Jak se ochránit

V současné době není dostupná očkovací látka proti borelióze, jedinou možnou prevencí je ochrana před klíšťaty. Lidé navštěvující oblasti s vysokým výskytem nakažených klíšťat, by měli nosit do přírody dlouhé kalhoty zastrčené do bot, vysoké ponožky, pevné boty a dlouhý rukáv. Vhodné je zejména světlejší oblečení (klíště je na něm lépe vidět) .

Prevence onemocnění spočívá v ochraně před klíšťaty, případně v jejich včasném odstranění. Pro přenos nemoci je třeba, aby klíště bylo přisáto minimálně 48 hodin!!!

Vakcína začne působit po 14 dnech

Další možností prevence je očkování. Očkovat je možné kdykoliv během roku. Nejen tedy v zimních měsících, ale můžeme se nechat očkovat i nyní. Ovšem v případě očkování v teplejších měsících roku je nutné vědět, že člověk je chráněn až za 14 dnů po aplikaci druhé dávky vakcíny ,proto je potřeba přizpůsobit i schéma očkování.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22352 (zdravotnimagazin.cz#6888)


Přidat komentář