Prevence proti premenstruačnímu syndromu

V dávných dobách menstruovaly ženy zhruba 160 krát za život, dnešní ženy mají zhruba 460 cyklů. A důvody? Ženy menstruují dříve - od 12 let, což je o čtyři roky dříve než jejich předchůdkyně.

Historie pohledu společnosti na ženu

Kdysi se společnost dívala na ženu v době menstruace jako na nečistou. Například hinduistické ženy dodnes nesmí ve svých dnech připravovat muži jídlo a buddhistické ženy nesmí vstupovat v době menstruace do chrámu. Naopak ghanská žena je při své první menstruaci oslavována, stává na dva týdny "královnou" a je jí splněno každé přání.

Po čem ženy touží

Tělesné i psychické obtíže spojené s menstruací, nucená sexuální abstinence vedou řadu žen k přání, aby měsíční krvácení měly co nejméně a co nejkratší dobu. Třetina menstruujících žen by se menstruace zřekla úplně.

Gynekologové dnes již v zásahu do menstruačního cyklu nevidí žádné ohrožení ženského zdraví. Pro mnoho žen je však menstruace stále spojena s jejich ženskostí, je pro ně důkazem zdraví a zachovaní plodnosti.

Neustálý vývoj žen

V dávných dobách menstruovaly ženy zhruba 160 krát za život, dnešní ženy mají zhruba 460 cyklů. A důvody? Ženy menstruují dříve - od 12 let, což je o čtyři roky dříve než jejich předchůdkyně. Ženy méně kojí a s prodlužováním života se posunula hranice menopauzy.

Jak lze eliminovat premenstruační syndrom

Skoro každá žena v reprodukčním věku má zkušenost s minimálně jedním příznakem premenstruačního syndromu. Premenstruační syndrom se objevuje v době, kdy se v těle produkují ženské hormony.

  • Odstranění obtíží před a při menstruaci

    Komplikace se nejčastěji objevují šest až osm dní před menstruací. Souvisí to se zadržováním vody v těle, které způsobuje hormon estrogen. Naopak progesteron zadržování vody zabraňuje a je v PMS účinnou zbraní.

    Problémy lze eliminovat podáváním diuretiky, samotného progesteronu či hormonální antikoncepcí. Při léčbě je vhodné omezit stres, změnit stravovací návyky, omezit konzumaci soli.

    Lze podávat přírodní látky fytoestrogeny, kyselinu linolenovou, zkuste i účinky vitaminu B6.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22480 (zdravotnimagazin.cz#7177)


Přidat komentář