Preventivní prohlídky

Preventivní prohlídka je celkové vyšetření, na které přicházíme, i když jsme třeba zcela zdraví. Jejím cílem je podání obrazu o celkovém zdravotním stavu pacienta a zjištění předpokládaných zdravotních rizik.

Jak je to u dospělých?

 • Co je cílem preventivních prohlídek?

  Preventivní prohlídka je celkové vyšetření, na které přicházíme, i když jsme třeba zcela zdraví. Jejím cílem je podání obrazu o celkovém zdravotním stavu pacienta a zjištění předpokládaných zdravotních rizik. Lékař se proto ptá nejen na onemocnění v rodině, ale také na vaše pracovní zatížení a životní návyky.

 • Co preventivní prohlídky dospělých zahrnují

  Preventivní prohlídky dospělých se konají vždy jednou za dva roky. Jejich součástí je kontrola dutiny ústní, vyšetření štítné žlázy a krčních uzlin (pohmatem), vyšetření srdce a plic (poslechem), změření krevního tlaku, vyšetření břicha, stav žil a tepen na dolních končetinách, zjištění výšky, váhy, stavu sluchu a zraku pacienta. Lékař provede také vyšetření moči, konečníku, varlat a prsů. Povinnou součástí preventivní prohlídky je onkologická prevence.

Dále se v rámci preventivní prohlídky provádí tato vyšetření

 • Od 40 let vyšetření EKG (v čtyřletých intervalech).
 • V 18, 40, 50 a 60 letech vyšetření na hladinu cholesterolu a tukových látek v krvi.
 • Od 45 let vyšetření na hladinu cukru v krvi (dále v dvouletých intervalech).
 • Od 50 let vyšetření skrytého krvácení ve stolici, což může včas odhalit počáteční stadia rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Jak je to u dětí?

Probíhají v těchto časových intervalech: ve 14 dnech novorozence, v 16 týdnech, ve 3 měsících, ve 4-5 měsících, v 6 měsících, v 8 měsících, v 10-11 měsících, ve 12 měsících, v 18 měsících, ve třech letech a dále vždy 1krát za dva roky do 17 věku dítěte. V 17 roce lékař provede závěrečné zhodnocení zdravotního stavu dítěte včetně posouzení jeho možností studia a profesního zařazení.

 

 • Obsah dětských „preventivek”

  Součástí vyšetření je především změření hmotnosti a výšky dítěte, vyšetření psychického i pohybového vývoje a specifická vyšetření a zdravotní výkony dle věku dítěte, včetně povinného očkování.

Zubní lékař

Zatímco děti a dorost do 18 let musí navštěvovat stomatologa 2x ročně, u dospělých postačí návštěva jednou za dvanáct měsíců. Těhotné ženy by si měly zajít na tento typ preventivky 2x v průběhu těhotenství – riziko zubních kazů je v této době vyšší.

 

 • Co zahrnují zubní preventivní prohlídky

  Obsahem preventivní prohlídky u stomatologa je zjištění celkového stavu chrupu, sliznic a měkkých tkání dutiny ústní, stavu čelistích a mezičelistních vztahů, a také nácvik ústní a zubní hygieny.

Ženský lékař

První preventivní prohlídku u ženského lékaře by měla podstoupit dívka po dovršení 15 let a poté vždy 1x ročně. Jejím účelem je včasné zjištění všech odchylek od normy.

 

 • Proč nezapomínat na návštěvy u gynekologa

  Obsahem preventivního vyšetření je fyzikální vyšetření pohledem, pohmatem a pomocí zrcadel, onkologické vyšetření, vyšetření prsou, případně také odběr biologického materiálu na mikrobiologické či cytologické vyšetření. Patří zde také nácvik samovyšetření prsů a doporučení mamografického vyšetření u žen starších 45 let. Právě včasná mamografická prohlídka dokáže odhalit rakovinu prsu v ranném stadiu, kdy je šance na vyléčení velmi vysoká.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21662 (zdravotnimagazin.cz#5051)


Přidat komentář