Ptačí chřipka - prevence a léčba

Bude ptačí chřipka se svým virem H5N1 osudovou ránou pro lidstvo? Při onemocnění ve Vietnamu, kdyby bylo nakaženo několik lidí zemřelo plných 80% infikovaných. Prevence, to je dnes nečastěji skloňované slovo.

Ptačí chřipka - virové podtypy chřipky

Pouze viry podtypů H5 a H7 mohou způsobovat u lidí onemocnění chřipkou. Virus chřipky typu A má 16 H a 9 N podtypů. Ne všechny způsobují však vážnější problémy. S ohledem na současné poznatky můžeme říci, že viry s podtypy H5 a H7 mohou stejně jako jiné zmutovat a stát se nejen pro ptačí populaci velice nebezpečné.

Ptačí chřipka - H5N1 a ptačí chřipka

H5N1 je podtypem chřipkového viru typu A. Standardním hostitelem tohoto viru jsou ptáci a to ne pouze ti divoce žijící, ale i domácí drůbež. První zmínka o viru ptačí chřipky je patrně z Itálie a to už počátkem minulého století. Virus H5N1 byl poprvé izolován v Jižní Africe v roce 1961.

Ptačí chřipka - co je ptačí chřipka

Ptačí chřipka je nakažlivé onemocnění, které infikuje především ptáky. Virus ptačí chřipky H5N1 se mezi ptáky šíří velice rychle. Jedná se o nemoc, která za určitých mimořádných okolností může překonat mezidruhovou bariéru a může být infikován i člověk nebo jiný savec.

JPtačí chřipka - jak se ptačí chřipka a virus H5N1 projevuje u ptáků - symptomy a příznaky

Onemocnění se u ptáků projevuje ve dvou formách. Při lehčí formy chřipky bývá příznakem jen zježené peří, nebo méně početné snášky vajec. Těžší forma ptačí chřipky je pro ptáky vysoce nakažlivá a vede k rychlému úhynu po nákaze. Onemocnění postihuje značnou část vnitřních orgánů a úmrtnost nakaženého ptactva ptačí chřipkou dosahuje 100% za 48 hodin po nakažení.

Ptačí chřipka - jak se přenáší ptačí chřipka

Nakažení ptáci ji přenášejí, nosními sekrety, slinami a trusem. Nákaza se šíří kontaktem zdravých ptáků s nemocnými nebo s jejich výměšky. Přenos na lidi je zatím možný pouze kontaktem s kontaminovanými ptáky nebo jimi ptáky znečištěnými povrchy.

Ptačí chřipka - přenos ptačí chřipky a H5N1 na člověka

Dosud dokladované případy přenosu nákazy na člověka pochází z venkovských oblastí, kde se může drůbež volně pohybovat a nákaza se tak může šířit i do obydlí člověka. Virus H5N1 se nejjednodušeji přenáší na staré lidi a děti. Šíření ptačí chřipky na člověka neprobíhá snadno a jeho příčiny jsou zatím neznámé.

Ptačí chřipka - příznaky ptačí chřipky H5N1 u člověka

Příznaky ptačí chřipky jsou podobné příznakům běžné chřipky:

 • Teplota
 • Kašel
 • Škrábání v krku
 • Svalové bolesti
 • Zánět spojivek
 • Zápal plic

  až po akutní dechovou nedostatečnost a jiné stavy bezprostředně ohrožující život infikovaného. ## Ptačí chřipka - onemocnění ptačí chřipkou ve Vietnamu

  10 lidí ve Vietnamu v roce 2004 - mělo následují průběh

 • 10 lidí onemocnělo po inkubační době 2-4 dny

 • všichni měli horečku, problém s dýcháním a kašel
 • nemocní lidé vyhledávají lékaře po 3 až 8 dnech od prvních projevů onemocnění
 • 50% (5 pacientů) vykašlávalo krev a hlen
 • 70% (7 pacientů) mělo průjem
 • Nikdo neměl rýmu, pálení v krku nebo zánět spojivek
 • Všichni dostali antibiotika (5 pacientů dostalo oseltamvir) - celkově 80% (8) pacientů zemřelo

Ptačí chřipka - vakcína proti chřipce - vakcína proti ptačí chřipce

Zatím není dostupná účinná vakcína proti ptačí chřipce. Vakcíny proti sezónní chřipce jsou neúčinné. Důležitá je celková imunita, kterou lze zvýšit preventivně kvalitními vitaminovými preparáty.

Ptačí chřipka - faktory, které zhoršují odolnost člověka proti chřipce

 • Stres
 • Nedávno prodělaná jiná nemoc
 • Věk
 • Nedostatek spánku
 • Nedostatečná strava (zelenina, vitamíny, ovoce, minerály)

  Bude ptačí chřipka se svým virem H5N1 osudovou ránou pro lidstvo? Při onemocnění ve Vietnamu, kdyby bylo nakaženo několik lidí zemřelo plných 80% infikovaných. Prevence, to je dnes nečastěji skloňované slovo. Prevence je to co pro to můžeme udělat již dnes.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22796 (zdravotnimagazin.cz#7736)


Přidat komentář