Sebepoškozování - léčba

Chápání lidského těla a vztah k němu je ovlivňován kulturou společnosti, v níž žijeme a právě společenské normy rozhodují o tom, které zásahy na lidském těle jsou přijatelné (tetování) a které již mají charakter sebepoškozování v patologickém smyslu.

Sebepoškozování (self-harm, self-injury, self-wounding)

Sebepoškozování je termín, který je nejčastěji spojován s vědomým, záměrným a často opakovaným sebepoškozováním (sebezraňováním) bez vědomé suicidální (sebevražedné) motivace.

Při sebepoškozování dochází k narušení tělesné integrity

Nejčastěji jde o řezná poranění kůže, předloktí, zápěstí, hřbetů rukou i vyřezávání znaků do kůže. K sebepoškození bývají používány ostré předměty, např. žiletka, sklo, případně nůž. Další formou sebepoškození je popálení cigaretou, svíčkou nebo zapalovačem. Nejčastěji uváděným motivem bývá pocit vzteku na sebe samého, pocit zbytečnosti, nenávistí k vlastnímu tělu, úleva od napětí, někdy přání zemřít. Sebepoškozování je považováno za jeden ze znaků narušené osobnosti a může se stát i návykovou poruchou.

Předávkování léky

Představuje neindikované, nepřiměřené nebo nadměrné užití dávky léků bez zřetelného sebevražedného úmyslu. Předávkování léky bývá často opakované.

Syndrom záměrného sebepoškozování

Syndrom širšího pojetí sebepoškozujícího chování, které nepatří mezi sebevražedné pokusy a zahrnuje sebepoškozování jako patologický projev u poruch osobnosti nebo u pacientů s poruchami příjmu potravy a pacientů závislých na návykových látkách.

Syndrom pořezávaného zápěstí

Syndrom má charakter sebepoškozování, v němž dominuje pořezávání, nejčastěji na zápěstí a předloktí, které nemá vědomý sebevražedný motiv. Afektivní projevy, které provázejí sebepořezávání, mají dynamiku a průběh. Pacienti trpící syndromem pořezávaného zápěstí prožívají při pořezávání tenzi a dysforii. Sebepořezání tak vede k úlevě a pacienti jednání opakují.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22603 (zdravotnimagazin.cz#7431)


Diskuze a zkušenosti

petra | 16.09.2012 23:57
Re: Sebepoškozování - léčba dobry vecer mam takovy problem pred 5 ti letyk jsem se byla lecit na psichiatricke lecebne skrz sebeposkozovani ale pride mi ze to nepomohlo jen mam nejake starostti ebo trapeni tak me to popadne ze se porezu ale nevim proc myslela sem ze me vylecily ale asik jsem se pletla chtela bych poradit co stim mam delat nechci v tom pokradcovat ale nejde prestat dekuji za odpoved

Anonym | 08.03.2013 16:41
Re: Sebepoškozování - léčba Přeji dobrý den..Chtěla jsem sezeptat a vlastně vyřešit svůj problém,který trvá mých čtrnácti let...Letos mi bude třicet,tak si myslím,že už bych s tím asi měla něco dělat.Dohna lmě k tomu přítel,který o mých problémech ví.Když nastane v mém okolí nějaký problém,co se samozřejmě týká mně,mám chuť si ubližovat.Vždy sáhnu po žiletce,nebo noži a položím přímo na žíly a chci vší silou škubnout..Ve většině případech to neudělám,ale už jen ten pocit,že si můžu ublížit mi dělá dobře..Párkrát jsem si žíly podřezala....Vždy to bylo jen povrchové,ale dvakrát se ni to povedlo.. Vždy,když je mi smutno,nebo nastane nějaký problém,tak to řeším tímto způsobem.Beru prášky na deprese,ale s tímhle porblémen jsem se svému lékaři nepochlubila...Teď prožívám těžké období,a tyto stavy mám často.Bojím se toho,že to zajde jednou tak daleko a povede se mi se už neprobudit.

Anonym | 29.03.2013 08:01
Re: Sebepoškozování - léčba Dobrý den, nerada o tom píši ale mám problémy se sebepoškozováním. Když se pohádám s našima, nebo s přítelem pořežu si zápěstí. Nejsou to hluboké rány je to jen povrchové ale nevím jak s tím přestat. Zkoušela sem to ale když si myslím že jsem k ničemu a že by bylo lepší abych nebyla, neudržím se... Prosím pomozte mi. Děkuji

Anonym | 30.04.2013 21:48
Re: Sebepoškozování - léčba Dobrý večer, před rokem jsem si několikrát podřezala předloktí, žiletkou, nožem, kvůli vztahům. Jednou jsem si vzala paroxetin s domněním, že aspoň usnu a uklidním se. Předávkovala jsem se jím (80 mg), vážím 50kg, mám 22 let), večer jsem zkolabovala. Nic jsem neřešila přes doktory nebo nemocnici. Myslím si, že už jsem z toho venku, je to už víc jako rok zpátky, jen jsem se chtěla zeptat, jestli jsem neudělala chybu a nešla se léčit, nemůže se to někdy vrátit??? Mnohokrát vám děkuji, velmi mi to pomůže.


Přidat komentář