Škytavka - odstranění škytavky

I dokonale zdravý člověk může zničehonic začít škytat. Z důsledku nachlazení, po požití většího množství alkoholu, u dětí po snězení suché obilné stravy nebo dokonce bez zjevné příčiny.

V těchto případech škytavka není příznakem žádné nemoci a zmizí většinou velmi rychle. Ze škytavky se však může stát i dlouhodobý problém.

Co je to škytavka

Škytavka je mimovolní svalová křeč, jejímž výsledkem je typický zvukový projev, tedy škytnutí. Pozornost si škytání zasluhuje zejména tehdy, když během krátké doby nezmizí. V takovém případě je potřeba navštívit lékaře. Dlouhodobé obtíže totiž vyžadují odborné vyšetření, pak tlumení léky nebo dokonce chirurgické přerušení příslušných nervů, což je však málo užívaný zákrok.

Odstranění škytavky - co na škytavku

Ne vždy se škytání objeví ve vhodné době, a tak je dobré vědět, jak se škytavky co nejrychleji zbavit. Zkuste některý z následujících triků:

 • Kdysi se doporučovalo vypít odvar ze semen kopru.
 • **Několikrát se zhluboka nadechněte a pomalu vydechujte. **
 • **Můžete si vzít kostku cukru a pomalu ji rozpouštět na jazyku a polykat.
  **
 • **Na čajovou lžíci naberte trochu hořčice a kápněte na ni několik kapek octa. Rozetřete na jazyk, nechte 2 min.
  **
 • Hned, jak začněte škytat, je dobré vypít dva tři malé loky studené nebo okyselené vody.
 • **Zajímavý je také způsob, kterým si od škytavky pomáhají baletky: spojte ruce za zády, nakloňte se dopředu a rychle polykejte vodu, kterou vám podává jiný člověk.
  **
 • **Někdy může být škytání psychogenního původu. Pomůže náhlé plácnutí do zad, nejlépe do dolní oblasti mezi lopatky.
  **
 • Lékaři zase doporučují inhalovat vyšší koncentraci oxidu uhličitého, v praxi to znamená dýchat několik minut do papírového sáčku.
 • **Dalším způsobem, který určitě stojí za vyzkoušení je přiložení ledu za límec.
  **
 • Lékaři také doporučují kloktání osolené vody, je jedno zda teplé či studené a vypít šálek mátového čaje.
 • Také se můžete nadechnout a zadržet na nějakou dobu dech a spojit přitom konečky malíčků a palců.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22672 (zdravotnimagazin.cz#7543)


Přidat komentář