Správná činnost zažívání a metabolismu u dětí

Nesprávný životní styl vede k tomu, že všechny důležité procesy, které se v těle dějí, neprobíhají tak, jak by měly. Aniž by to bylo znát, v těle probíhají neustálé pochody a procesy, které zajišťují správný chod organismu.

Nedostatek pohybů u dětí

Moderní doba s sebou nese také změnu životního stylu. Čím dál tím mladší děti tráví více času před televizí, mají nedostatek pohybu a vyhýbají se jakýmkoliv fyzickým aktivitám. Také složení stravy není dostatečně pestré, děti si nezvykly jíst potřebné množství ovoce, zeleniny, vlákniny. A konečně také dochází k většímu příjmu energií, než je tělo schopno zpracovat. A s tím souvisí přejídání…

Nesprávný životní styl

Nesprávný životní styl vede k tomu, že všechny důležité procesy, které se v těle dějí, neprobíhají tak, jak by měly. Aniž by to bylo znát, v těle probíhají neustálé pochody a procesy, které zajišťují správný chod organismu. Metabolismus představuje sled důležitých chemických a energetických přeměn, které představuje látková výměna. Metabolismus umožňuje tak získávat energii, přijímat a zpracovávat živiny. Narušení metabolismu může už v dětství vést k metabolickým problémům.

Imunita je ve střevech

Metabolismus je tak bránou k celkovému zdraví. Pokud není v těle optimálně řízena látková výměna, nemusí dětské tělo odpovídat správným vývojem, vznikají problémy se zažíváním apod. Primární metabolismus zahrnuje totiž základní chemické přeměny, na kterých přímo závisí život a růst organismu. Tělo si tak musí poradit se zpracováním sacharidů, tuků, aminokyselin a nukleových kyselin. Pokud tomu tak není, vznikají metabolické a zažívací problémy už u dětí. To všechno může mít za následek vznik civilizačních chorob, jako je obezita, cukrovka apod.

Správná strava

Zažívací problémy mohou trápit už děti, což souvisí především s nedostatkem pohybu, rychlým a nezdravým stravováním. Mezi běžné zažívací problémy může spadat např. zácpa či průjem, které signalizují nesprávnou střevní mikroflóru. Pokud není totiž strava správně strávená, nemůže být tělem beze zbytku přijata a tělu tak chybí důležité výživné látky.

„Epidemie obezity”

Pro poslední dobu je alarmující vzrůstající počet lidí s nadváhou a obezitou. Lékaři dokonce hovoří o „epidemii obezity” jako o jednom z největších problémů ekonomicky vyspělých zemí. Obezita se stala už také velkým problémem také pro děti. Přitom za obezitu jen z malé části mohou genetické faktory, jinak se jedná hlavně o nezdravý životní styl v čele s přejídáním, špatnou skladbou jídelníčku, nedostatkem pohybu. A to se může stát tak příčinou civilizačních chorob – cukrovky, vysokého krevního tlaku, kardiovaskulárních chorob.

Mentální anorexie

Podvýživa ovšem také není výjimkou. Stále mladší dívky se snaží snížit svou domnělou nadváhu nedostatečným příjmem potravy. Při mentální anorexii dochází ke snížení chuti k jídlu až úplné ztrátě potřeby se najíst. U bulimie se jedná o poruchy příjmu potravy s psychickým onemocněním. Snězené jídlo je odstraňováno zvracením či projímadly. Tyto metabolické a zažívací problémy zasahují čím dál mladší dívky (mentální anorexií či bulimií dnes trpí už i osmileté dívky).

Vysoká hladina cholesterolu

Porucha metabolismu tuků souvisí se zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi, která znamená vysoké riziko kardiovaskulárních chorob. Příčiny mohou být nejen dědičné, ale můžou souviset opět s nezdravým životním stylem a nadváhou. Základem je léčba nízkocholesterolovou dietou a spolupráce s rodinou a lékařem.

Zdravý životní styl

Vždy je lépe problémům (metabolickým a zažívacím) předcházet, než je odstraňovat. Kromě výchovy ke zdravému životnímu stylu, která vede přes sportování, vyváženou životosprávu, může být využíváno preventivních programů. Preventivní programy sahají od osvěty po rekondiční ozdravné pobyty, které se zaměřují na metabolickou a zažívací problematiku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21950 (zdravotnimagazin.cz#5779)


Přidat komentář