Sůl - konzumace soli

Sůl je stále nejběžněji užívaným kořením v našich kuchyních. Ale jsou rizika, kdy musíme příjem soli omezit. Denně přijmeme více než 10 g sodíku, a to rozhodně neprospívá našemu zdraví.

Jak správně solit

Abychom do těla nedostávali více soli než je nutné, neměli bychom přesáhnout denní doporučované množství 6 g. Ve skutečnosti ovšem denně přijmeme více než 10 g sodíku, a to rozhodně neprospívá našemu zdraví. Na mnoha potravinách se již nyní můžeme dočíst kolik soli obsahují. Nejlepším způsobem kontroly příjmu soli z potravin je kontrola toho, co jíme.

Tipy jak omezit spotřebu soli

  • Nedosolujte hotové pokrmy na talíři - jelikož jsme si navykli na příjem potravin s vyšším obsahem soli, budeme pak potraviny méně slané vnímat jako nedochucené.
  • Naučte se vnímat méně slaný pokrm jako dostatečně slaný - je to jen otázka cviku, zpočátku to půjde ztuha, budete však mile překvapeni, až si zvyknete a nadměrné solení vám nebude vůbec chybět.
  • Omezte konzumaci pokrmů, jako jsou chipsy, uzeniny nebo instantní výrobky.
  • Nepřisolujte při vaření.
  • Používejte bylinky - libeček, řeřicha a další koření jsou ideálními pomocníky - jejich aroma do značné míry může překrýt zvyk používat sůl.
  • Vyzkoušejte i velmi ostré druhy koření - co pálí, nemusí být tolik slané.

Kdo si musí dát na nadměrné solení pozor

  • Lidé s vysokým krevním tlakem - pokud trpíte hypertenzí zapomeňte na sůl úplně. Pro vás je vhodná neslaná dieta, přesněji dieta se sníženým obsahem soli.
  • Lidé s onemocněním ledvin
  • Obézní lidé - u obézních vede přemíra soli k ještě většímu zadržování vody v těle a tím větší zátěži jednotlivých orgánů.
  • Děti - maminky by měly dbát na to, aby si děti nezvykli na vysoký příjem soli, tedy spíše na hodně slanou chuť připravenýh potravin. Riziko představuje tolik moderní a oblíbené fast foody, jejichž hotové potraviny jsou přímo solí přesyceny.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22667 (zdravotnimagazin.cz#7533)


Přidat komentář