Vitamín C - přirozená injekce vašemu zdraví

Vitamíny - vitamíny pro zdraví. Rozlišujeme třináct základních vitamínů. Vitamíny - vitamín C - nedostatek a kurděje. Vitamin C si člověk nedokáže sám vytvořit. Vitamíny - vitamín C - za izolaci Nobelova cena. Vitamín C, jak působí na lidský organismus?

Vitamíny - vitamíny pro zdraví

Vitamíny jsou základní látky, které vstřebává lidský organismum ve formě potravy. K těmto látkám patří ještě bílkoviny, tuky a sacharidy. Metabolismus těchto tří složek zajišťují právě různé druhy vitamínů.

Rozlišujeme třináct základních vitamínů

z nichž si však člověk ve vlastním těle dokáže vyrobit pouze nepatrnou část a právě z toho důvodu by měly potraviny s patřičným přídělem vitamínů patřit k denní lidské stravě.
Pokud nedochází k pravidelnému doplňování vitamínů do organismu, mohou se objevit mírné potíže, ale i vážná selhání zdravotního stavu. To způsobuje ztráta imunity, kterou vitamíny podporují.
Při přebytku těchto látek v těle si u některých typů dokáže organismus poradit sám a vyplaví je, jiné vitamíny však při svém nahromadění mohou způsobit i poškození životních funkcí s následky.

Vitamíny - vitamín C - nedostatek a kurděje

Při výletu do historie vitamínu C se chtě nechtě musíme vrátit k dávným námořním výpravám. Nedostatek vitamínu C totiž u mořeplavců způsoboval nemoc zvanou kurděje. Ta se projevuje krvácením z dásní a do svalů. S těmito problémy se potýkalo mnoho posádek a mnohdy členové posádky kurděje nepřežili. Začalo se tradovat, že tato nemoc je neléčitelná.
Až v roce 1753 zjistil lékař britského námořnictva, James Lind, že v případě, že se posádce podává čerstvá zelenina a ovoce během plavby, dá se kurdějím zabránit. Nejlepším přípravkem proti nemoci se nakonec ukázala citrusová šťáva.

Vitamin C si člověk nedokáže sám vytvořit

Další výzkumy a pokusy však kromě identifikace vitamínu C přinesly překvapivé zjištění, že člověk je jeden z mála živých tvorů, který si tento vitamín není schopen sám produkovat. Většina zvířat si totiž vyrábí „céčko” v organismu a nepotřebuje ho už dodávat v žádné jiné formě.

Vitamíny - vitamín C - za izolaci Nobelova cena

Až do roku 1927 byl sice vitamín C znám jako látka, která organismu pomáhá, ale zatím nikomu se ho nepodařilo izolovat jako čistou látku. Povedlo se to až Maďarovi Albertovi Szent-Györgyiovi. Nejdříve získal čistý vitamín C z hovězí nedledvinkové kúry a poté i z pomerančů a zelí. Za svůj objev získal o deset let později i Nobelovu cenu za medicínu.
Ve stejném roce (1937) pak britský chemik Norman Haworth vyrobil synteticky v laboratoři čistý vitamín C (nebo i kyselina askorbová).
## Vitamíny - vitamín C, jak působí na lidský organismus?

### Co zajišťuje v lidském tělem vitamín C

 • **pevnou, hladkou kůži
  **
 • **silné vlasy
  **
 • **zrakovou ostrost
  **
 • **pozitivní náladu
  **
 • **zdravé nervy
  **
 • **koncentrační schopnosti
  **
 • **spánek
  **
 • překonání stresu
 • **činnost imunity
  **
 • **metabolismus vápníku
  **
 • **pojivové tkáně, kolagen
  **
 • **stěny cév
  **
 • **zubní dáseň
  **
 • **zpracování tuků
  **

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22879 (zdravotnimagazin.cz#8548)


Přidat komentář