Nechutné pocení – jak se ho zbavit

Pocení je nepříjemné nejen pro toho, kdo se potí, ale především pro jeho okolí. Málo co je tak nepříjemné, jako zapáchající oblečení pachem, který je dost agresivní a naprosto odporný. Jak se tedy pachu zbavit?

K létu patří horké počasí, teploty na třicet stupňů, které často dokonávají teplotní rekordy, a tak bohužel i pocení, které se následně projevuje nejen nepříjemným pocitem, ale zejména velice odporným pachem, zvláště po nějaké době. Pocení je zkrátka běžný, fyziologický projev, který k lidskému tělu prostě patří, ať chceme nebo ne. Jenže automaticky to neznamená, že musíme nepříjemně páchnout nejen sobě, ale svému okolí. Dnes, v moderní době, která má mnoho možností, i co se pocení, nebo spíše odstranění, omezení pachu týče.

Co je pocení, proč se potíme

Pocení je běžný mechanismus těla, reagující na zvýšenou teplotu, jde o regulaci právě tělesné teploty, kdy prostřednictvím působení vysokých teplot ať už z vnější, tak i vnitřní (nemoci) strany na tělo, které tak vylučuje pot, tekutinu, díky níž se tělo ochlazuje. Pocení je tak pro funkčnost lidského těla potřebné. Samo pocení, či pot nezapáchá. Nepříjemný pach se tvoří potem, který zaschne na kůži, v případě na oblečení, a na vzduchu tak dost nepříjemně zapáchá. Pocení je potřeba pro správnou funkci těla, aby orgány fungovali přesně tak, jak mají, nicméně někteří lidé jsou pocením znechuceni. Jde nejen o samotný pach, který je kolikrát nesnesitelný a opravdu odporný, ale také fleky, které pot na oděvu zanechává.

Jak odstranit pocení – jde to vůbec?

Pocení je v těchto ohledech nepříjemné, ale dá se ho částečně zbavit, záleží na tom, zda člověk, který se potí, často i více, než by bylo zdrávo, se chce tohoto nechutného zápachu sám zbavit. Úplné odstranění není možné, protože přece jen se jedná o fyziologii správné funkce těla, ale jde pocení omezit, pokud je opravdu nadměrné. Zvláště, pokud jde o nemoc, původ nemoci, který se projevuje právě nadměrným pocením, což není ani zdravé. Při takových případech pozor, protože nadměrné pocení mimo jiné způsobuje i dehydrataci.

Jak eliminovat zápach potu

To jsou ale spíše výjimky, běžný člověk se při horku, dusnu běžně potí, není na tom nic divného a tak je to také nutné chápat. Jenže to automaticky neznamená, že musíme smrdět a páchnout nejen sobě, ale i okolí. Se zápachem potu se dá účinně bojovat a také ho zcela odstranit. Je však nutné pro to něco udělat, nejen čekat, že se stane zázrak. Pokud máte úctu ke svému okolí a také nechcete být v kolektivu za „smraďocha“, pak je nutné dodržovat jisté hygienické návyky, které vás nepříjemného, a pro všechny odporného pachu z potu zbaví.

Na co pamatovat

Člověk se nepotí pouze v létě a dusném parnu. Kdykoli, zvláště pokud se vyskytujete v přetopených místnostech, můžete zapáchat kvůli potu, jenž se tvoří. Je tedy nutné na to pamatovat, a pokud se sami necítíme, raději pamatovat na prevenci, tedy vždy používat prostředky pro zastavení zápachu z pocení. Těch je hned několik.

Deodorant versus antiperspirant

Mezi základní prostředky pro ochranu nechutných zápachů z pocení patří především deodoranty a antiperspiranty. Přitom jde o dva poněkud rozlišné prostředky, lidé je obvykle slučují v jeden, nerozlišují, který je který. A to je mnohdy i zásadní. Deodorant totiž vůbec pocení neomezuje, zkrátka jen dobře a funkčně překrývá zápach z potu, nebo spíše jeho projevu na vzduchu, tedy odporného pachu. Kdežto antiperspirant má zabránit pocení, aby vůbec došlo k mokrým, vlhkým skvrnám na oblečení, ale i na samotné kůži. Obecně vypadají stejně, liší se v tom, že je to na balení napsáno, jestli je to deodorant nebo antiperspirant, alespoň pro spotřebitele, pak také ve složení. Antiperspiranty jsou navíc obecně dražší, právě kvůli více funkcím, než je překrytí pachu. No a praxe říká, že není vhodné se stoprocentně spoléhat pouze na jedno užití antiperspirantu, nebo deodorantu, je ho nutné používat i několikrát denně, zvláště v letních parnech, a nejen to.

Jak se ochránit před nepříjemným pachem?

Nutné je dodržovat hygienu. Pokud je venku letní parno, pak je to o to těžší, nicméně i tak to není omluva a v dnešní době, kdy je běžné být čistotným a nezapáchajícím tvorem, pak je nutné dodržovat jistá opatření. Tím prvním je volba oblečení. Pro ty, co pracují v neklimatizovaném prostředí a musí dodržovat jistý dress code, to nebude asi nejlehčí, ale i tak se to dá zvládnout. Pokud však máte volnou ruku pro výběr ošacení, zvolte prodyšné, raději volnější, takové, které „dýchá“, rozhodně passé jsou košile z umělých vláken, jež výrazně zdůrazňují osobní pach a často si ani „nepotykají“ právě s deodorantem.

Měnit a mít čisté prádlo jako základ

Oblečení měňte každý den, pokud možno i během dne, určitě vždy, když se zpotíte. Dobré je mít u sebe navlhčené ubrousky, díky kterým je možné se „omýt“ a tak i osvěžit i bez vody. Poté naneste deodorant nebo antiperspirant. Bude to svěží jak pro vás, tak pro okolí a určitě se vám bude i lépe dýchat. Deodorant nebo antiperspirant mějte nejlépe u sebe pořád, v práci, v tašce, kabelce na cestách. Po příchodu domů, pokud jste zpocení, se omyjte sprchou, použijte i mýdlo, aby se pot i jeho zápach zcela odstranily a důležitou pozornost věnujte právě místům, kde máte chloupky (pokud tedy máte) a také záhybům, jako jsou podkolenní jamky, podpaží, třísla a tak dále.

Co dělat proti pocení nohou

Nohy jsou zvláštní kategorií a obzvlášť muži se trápí s páchnoucími chodidly. Zde opět platí dodržovat nepsaná pravidla hygieny, a také volit vhodnou obuv. Do veder opět patří prodyšná obuv, nejlépe otevřená a co se prodyšnosti týče, je to obecně nejlepší volba pro celý rok. Dále je nutné mít správné ponožky do uzavřené obuvi a používat deodorant na nohy. Dá se běžně pořídit v každé normální drogerii a hodně pach omezí. Navíc se do bot dá použít i speciální sprej právě na boty, který zápach v nich eliminuje.

Pomůže chirurgie?

Pokud máte pocit, že je vaše pocení bez příčiny nadměrné, pak je vhodné navštívit lékaře, může se jednat o projev nemoci, je to tedy potřeba vyloučit, dále je možno se obrátit na odborníky a částečně pocení odstranit chirurgicky, to ale je potřeba prodiskutovat s lékaři, někdy může takový zákrok dost výrazně život zjednodušit, avšak je nutno pamatovat na to, že ne vždy pomůže a ne pro každého je vhodný, navíc pocení je pro fungování těla potřeba.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23309 (zdravotnimagazin.cz#10482)


Diskuze a zkušenosti

Eman | 21.11.2016 16:10
Pocení a zápach nohou skončil spolu s používáním Antipe. Teď už nemám obavu se zout ať už je to kdekoli a kdykoli.


Přidat komentář