Biatlon

Střílí se dvakrát až čtyřikrát, a to vleže a vestoje. Na každém střelecké zastávce je třeba sestřelit pět terčů. Za každý nesestřelený terč se závodníkovi přičítá minuta navíc k dosaženému času nebo musí absolvovat trestné kolo navíc o délce 150 metrů.

Biatlonisté běží ....

Biatlonisté běží na tratích dlouhých do 15 km, u mužů mohou být dlouhé i 20 km. Na tratích se střídají rovné, klesající a stoupající úseky. Závodníci vybíhají hromadně, nebo v časových intervalech. Střílí se dvakrát až čtyřikrát, a to vleže a vestoje. Na každém střelecké zastávce je třeba sestřelit pět terčů. Za každý nesestřelený terč se závodníkovi přičítá minuta navíc k dosaženému času nebo musí absolvovat trestné kolo navíc o délce 150 metrů. Střílí se ve vzdálenosti 50 metrů. Pušku si soutěžící nese na zádech.

 • Biatlon v létě

  Ano, je to možné. Lyžování lze vyměnit za běh nebo jízdu na horském kole nebo mohou biatlonisté lyžovat na kolečkových lyžích.

Samostatné disciplíny biatlonu

 • Vytrvalostní závod

  má nejdelší trasu a nejdelší tradici, vyznačuje se náročným stoupáním. Závodníky čekají čtyři střelby, střídavě vleže a vestoje. Startuje se v 30-sekundových, případně minutových intervalech. Trestem za minutý terč je přičtení jedné minuty navíc. Vítězem je ten závodník, který dosáhl nejnižšího výsledného času.

 • Sprint

  Má kratší tratě, menší stoupání a střílí se pouze dvakrát. Za každý minutý terč musí závodník absolvovat trestné kolo 150 metrů. Startuje se v 30-sekundových, případně minutových intervalech. Vítězem je opět závodník s nejnižším dosaženým časem.

 • Stíhací závod

  V této disciplíně závodníci zaujímají místo na střelnici podle pořadí, v jakém na ni dojeli. Za minutý terč zde platí trest 150 metrového okruhu navíc. Do stíhacího závodu se vždy kvalifikuje 60 nejlepších závodníků ze sprintu. Vítězem se stává závodník, který jako první přejede cílovou čáru bez ohledu na dosažený čas. Stíhací závod je velmi atraktivní pro diváky, neboť je na první pohled jasné, kdo aktuálně vede a napětí prožívají i závodníci.

 • Závod s hromadným startem

  V tomto závodu soutěží pouze 30 závodníků, kteří vyrážejí na start společně ze tří řad. Střílí se čtyřikrát, trestem za minutý terč je 150-metrový okruh navíc. Vítězí ten, kdo jako první dojede do cíle.

Společné disciplíny biatlonu

 • Štafeta
 • Smíšená štafeta
 • Družstvo

  Většinou se jedná o čtyřčlenná družstva, kdy se počítá s celkovým dosaženým časem celého družstva. Ve smíšené štafetě jsou v družstvu obsaženy ženy i muži.

Soutěžní disciplíny v biatlonu

 • Světový pohár se koná každoročně a je základní biatlonovou soutěží
 • Mistrovství světa se koná každoročně s výjimkou let olympijských her
 • Olympijské hry se konají jednou za čtyři roky
 • Evropský pohár se koná každoročně souběžně se Světovým pohárem
 • Mistrovství Evropy se koná každoročně

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22344 (zdravotnimagazin.cz#6879)


Přidat komentář