Bikros

Základem každé trati určené pro bikros je startovní pahorek se startovní rampou. Skokánky jsou tvořeny hlínou a jako vrchní povrch se nejčastěji používá šotolina. Na odrazové hrany skoků se používá asfalt. Trať je dlouhá zhruba 400 metrů.

Původ sportu

Bikros vznikl v šedesátých letech minulého století v USA. Zpočátku se jezdilo na motokrosových tratích, později se začaly stavět tratě přímo pro birkosová kola. Historií je i startér, který jednotlivé jízdy startoval, tím způsobem, že měl ceduli s nápisy 10 a 5, což znamenalo počet sekund do startu. Dnes se vše řídí počítačem a semafory.

Základem je startovní pahorek

Základem každé trati určené pro bikros je startovní pahorek se startovní rampou. Skokánky jsou tvořeny hlínou a jako vrchní povrch se nejčastěji používá šotolina. Na odrazové hrany skoků se používá asfalt. Trať je dlouhá zhruba 400 metrů.

Skokánky na dráze se od sebe liší a to jak velikostně, tak i typově. K nejznámějším patří dvojskoky, trojskoky, vyskakovák a lavice. V cílové rovince jsou často používány mnohaskoky, které dávají více možností na projetí či skočení.

Nutná výbava

  • Přilba
  • Rukavice
  • Dres s dlouhým rukávem
  • Dlouhé kalhoty
  • Chrániče kolen, loktů, páteře

Bikros u nás

Do České republiky se bikros dostal v roce 1984 a hned si získal velkou popularitu. Po pádu komunismu začali jezdci objevovat to, že se na západě jezdí na úplně jiných kolech, co se techniky týče. Byly až o polovinu lehčí než ty naše. Zhruba tři roky u nás platilo, že vyhrával ten, kdo měl dostatek peněz a přivezl si ze západu slušné kolo. Dnes je situace mnohokrát lepší a dá se říct, že jezdci ze všech koutů světa jsou na tom podobně.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22424 (zdravotnimagazin.cz#7052)


Přidat komentář