Billiard nebo biliár?

Karambol se hraje na stole bez děr se třemi koulemi, přičemž jednou z nich (tzv. náběžná koule) musí hráč zasáhnout dvě jiné koule na hrací ploše. Za tento zásah dostává hráč jeden bod.

Potřebná výbava ke hře biliár

Biliár je sportovní hra, která se hraje na biliárovém stole. Do biliárových koulí při ní strkáte biliárovou holí neboli tágem. Koule jsou buď ze slonové kosti nebo z plastu, tágo je ze dřeva. Stůl je malý nebo velký. Velký má rozměry 284 x 142 m, malý 210 x 105.

Pravidla hry a vysvětlivky k biliárdu

 • Karambol

  se hraje na stole bez děr se třemi koulemi, přičemž jednou z nich (tzv. náběžná koule) musí hráč zasáhnout dvě jiné koule na hrací ploše. Za tento zásah dostává hráč jeden bod. Pokud se náběžná koule nejprve dotkne mantinelu, a pak až koulí, přičítají se dva body.

 • Kvartový biliár

  se hraje tak, že před dotykem třetí koule se náběžná koule musí dotknout alespoň třikrát mantinelu.

 • Desítkový biliár

  se hraje se čtyřmi koulemi. Pravidla jsou stejná jako při klasickém karambolu, jen je na výběr více dvojic koulí.

 • Artistický biliár

  slouží pro pobavení diváků. Předvádí jej většinou mistři svého oboru. Jedná se o exhibiční vystoupení.

 • Speciální karamboly

  Pravidla speciálních karambolů si vymýšlejí obvykle hráči. Např. se do středu biliárového stolu položi figurka a kdo ji při náběhu (úderu tágem) shodí, přichází o jeden bod.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22221 (zdravotnimagazin.cz#6566)


Přidat komentář