Bobová dráha

Jízda na bobech byla odedávna populární v severských zemích, ale první bobové závody byly uspořádány v roce 1898 ve Švýcarsku. Ve Švýcarsku také vznikla první bobová dráha.

Z historie

Jízda na bobech byla odedávna populární v severských zemích, ale první bobové závody byly uspořádány v roce 1898 ve Švýcarsku. Ve Švýcarsku také vznikla první bobová dráha a za několik let nahradily původní dřevěné saně aerodynamicky tvarované laminátové boby a moderní bobové tratě byly doplněny o různé zatáčky, zákruty a převýšení. Původně zimní sport se tak stal celoroční zábavou pro celou rodinu.

Bobové dráhy současnosti

Dnes jsou bobové dráhy častou součástí zábavných parků a zpestřením sportovního vyžití ve městech i malých vesničkách. Dráha je vybavena vlekem, který vás vytáhne do vyšších poloh a odtud se pak řítíte skrze různé zatáčky a zvlněné dráhy dolů. Většina „bobovek” v ČR funguje celoročně. Atraktivní je také večerní jízda při umělém osvětlení.

Pohoda nebo adrenalin?

V nerezové bobové dráze se můžete řítit rychlostí až 62 km/h, existují ale i bobové dráhy s maximální rychlostí 35 km/h. Ať už si vyberete jakoukoliv dráhu, je jen na vás, jakou rychlostí pojedete. Díky brzdové páce totiž můžete regulovat rychlost vozíku. Do bobu můžete bez obav usadit i malé dítě. Ve vozíku pro dvě osoby se usadíte za něj a díky brzdné páce se můžete plížit třeba i vyhlídkovým tempem. Samy mohou děti v „bobovce” jezdit většinou od 8 let.

Jak je na tom ČR

  1. Bobová dráha Prosek - zatím jediná bobová dráha v Praze s nejvyšší možnou maximální rychlostí všech českých bobovek - 62 km/h.
  2. Bobová dráha Janov nad Nisou – raritou zdejší „bobovky“ je karusel (točna), ve kterém se bob otočí o 450 stupňů. Délka dráhy: 900 m.
  3. Bobová dráha Kutná Hora – nejdelší v ČR (1565 m) a druhá nejdelší v Evropě. Převýšení dráhy dosahuje 42 m. První část okruhu je rekreačního typu, druhá část je adrenalinová. Max. rychlost bobu činí 58 km/h. Délka trati 7 min.
  4. Bobová dráha Špindlerův Mlýn – 1000 m dlouhá. Překrásné prostředí.
  5. Bobová dráha Harrachov – 700 m dlouhá, 17 zatáček a 2 nadzemní překřížení.
  6. Bobová dráha Lipno nad Vltavou – jedna z nejdelších (1000 m) s tunelem a terénními zlomy. Výhled na přehradu Lipno.
  7. Bobová dráha Tošovice u Oder – 964 m bobové dráhy v překrásném prostředí Oderských vrchů
  8. Bobová dráha Mosty u Jablunkova - 650 m dlouhá, překrásné prostředí Slezských Beskyd.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21690 (zdravotnimagazin.cz#5157)


Přidat komentář