Bojové úmění - Jiu-jitsu

Během staletí bylo jiu-jitsu ovlivněno čínským bojovým uměním a technikami používanými na ostrově Okinawa. V 17. století se v Japonsku staly techniky jiu-jitsu válečnickým uměním, které bylo kodifikováno během období Meidži (1868-1912).

Bojové úmění - Jiu-jitsu

Tato metoda sebeobrany se stala oblíbenou ve 12. století, kdy ji začali používat samurajové a nindžové, kteří vyvinuli celou řadu bojových technik použitelných v poli. Základem jiu-jitsu je zabít nebo zneškodnit protivníka jakýmkoliv způsobem, s vynaložením minimální síly.

Během staletí bylo jiu-jitsu ovlivněno čínským bojovým uměním a technikami používanými na ostrově Okinawa. V 17. století se v Japonsku staly techniky jiu-jitsu válečnickým uměním, které bylo kodifikováno během období Meidži (1868-1912). Od té doby se toto umění dále rozvíjelo a stalo se sebeobranou technikou i soutěžní disciplínou provozovanou v nejrůznějších podobách.

Zápasy

Rozlišují se čtyři typy soutěží: dvojice, chvaty, sportovní jiu-jitsu a extrémní souboj. Pravidla se liší v závislosti na organizaci. Existuje několik váhových a věkových kategorií.

 • Dvojice

  V soutěži dvojic bojovníci střídavě předvádějí série simulovaných útoků, jejichž úroveň určí před začátkem soutěže hlavní rozhoda. Kvalita provedení se hodnotí s ohledem na postoj, efektivitu, rychlost provedení, kontrolu a sílu.

 • Chvaty a sportovní jiu-jitsu

  Jedná se o souboje mezi dvěma soupeři, v nichž je úkolem soupeře uchopit, dostat ho na zem a na určitou dobu jej znehybnit nebo ho vhodným chvatem donutit souboj vzdát. Pro tyto souboje, trvající 2-5 minut, je charakteristické zápasení tělo na tělo. Pokud bojovník provede určitou techniku nebo přemůže svého soupeře, získá 1 až 4 body. U chvatů jsou údery zakázány, ve sportovním jiu-jitsu povoleny, ale nesmějí být vedeny na obličej, krk, páteř, rozkrok nebo klouby. Vítězem se stává bojovník, který během souboje získal nejvíce bodů.

 • Jiu-jitsu a extrémní souboj

  Jedná se o velmi drsnou disciplínu, která se koná v ohrazeném zápasišti s obloženými sloupky. Povoleny jsou všechny údery. Nejdelší souboje trvají tři 20minutová kola. Cílem je soupeře knokautovat nebo jej donutit zápas vzdát. Pokud oba soupeři do konce vymezeného času nezískají žádné body, rozhodčí vybere jako vítěze bojovníka, který měl v souboji převahu.

Základní techniky

Jiu-jitsu je charakterizováno maximální snahou o efektivnost, pružnost a širokou škálou bojových technik: hody, chvaty, údery na životně důležité orgány, kopy, skrčení, páčení kloubů, techniky se zbraněmi atd. Bojovník musí být schopen posoudit sílu soupeře a využít ji proti němu.

 

Musí umět uhýbat, útočit a vyvést protivníka z rovnováhy, pomocí páky jej dostat na zem a tam jej znehybnit skrčením nebo páčením kloubů končetin. Také musí být schopen provést kontrolované údery na životně důležité orgány.

 • Kop do nohou

  Bojovníci jsou naprosto soustředění. Drží těla vzpřímená, ramena jsou uvolněná. Kolena jsou pokrčená, což zaručuje maximální stabilitu postoje. Útočník s výdechem kopne soupeře do nohy, aby jej vyvedl z rovnováhy.

 • Úchop

  Prudkým pohybem se útočník vrhne na soupeře, uchopí jej a snaží se mu dostat co nejblíže k tělu, aby se vyhnul úderu.

 • Hod

  Útočník hodí soupeře na zem a padne na něj. Snaží se získat 4 pevně opěrné body a udržet soupeře ležícího na zádech pod sebou.

 • Podrobení

  Útočník protivníka škrtí a nutí jej vzdát se. Aby mohl tento chvat uskutečnit, musí útočník stále udržovat všechny 4 opěrné body a držet se co nejtěsněji soupeře.

Bojovníci a chrániče

Při soutěži nosí bojovníci chrániče úst a suspenzory, v extrémních soubojích i chrániče rukou. Ve sportovním jiu-jitsu se používají chrániče rukou, holení, chodidel a úst. Muži používají suspenzory a ženy chrániče hrudi. Doporučuje se i použití helmy. Soutěžící musí mít krátké nehty.

Váhové kategorie

Ženy Muži
do 55 kg
do 62 kg
nad 55 do 62 kg
nad 62 do 69 kg
nad 62 do 70 kg
nad 69 do 77 kg
nad 70 kg
nad 77 do 85 kg
 nad 85 do 94 kg
 nad 94 kg
## Udělování pásů

6. kjú bílá
5. kjú
žlutá
4. kjú
oranžová
3. kjú
zelená
2. kjú
modrá
1. kjú
hnědá
1.-4. dan
černá
5.-7. dan
červená a bílá
8.-9. dan
červená
10. dan
bílá
## Charakteristika bojovníka

 • Věk nejúspěšnějších bojovníků na mezinárodní úrovni se pohybuje mezi 20 a 30 lety. Jsou průměrně vysocí, mají úzký pas a silné nohy a břišní svaly. Časté jsou masivní šije a velmi vyvinuté trapézové svaly.
 • Mnoho úderů míří na klouby. Proto je protahování ramen, předloktí, kyčlí a kolen velmi důležité, stejně jako kloubní výživa
 • Trénink zahrnuje cviky na posílení různých částí chodidel, která jsou při kopech vystavena velké zátěži.
 • Posilování (ale nikoliv tvrdnutí) svalů je kombinováno s vytrvalostními a kardiovaskulárními cvičeními.

Jiu Jitsu nebo Wing Chun Kung Fu?

Wing Chun, jeden z nejúčinnějších stylů kung fu. Je založen na principech o efektivním využití struktury lidského těla (nekopíruje pohyby zvířat, jak je tomu u jiných stylů). Není při něm důležitá fyzická síla a dá se naučit za relativně krátkou dobu. Wing Chun praktikoval legendární Bruce Lee, který byl žákem světoznámého Velmistra Yip Mana.

Více o Sebeobraně Wing Chun Kung Fu >>

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22827 (zdravotnimagazin.cz#8108)


Přidat komentář