Bouldering

Zdokumentované počátky se dají nalézt ve Velké Británii a Francii ke konci devatenáctého století. Po mnoho let byl bouldering pouhým cvičným nástrojem před klasickým horolezectvím.

Co je bouldering?

Bouldering je označení specifického druhu lezení, při kterém není člověk jištěn lanem. Normálně bývá limitováno samotným lezcem s ohledem na výšku a náročnost trati. Důležitý je dobrý odhad, protože jinak člověk riskuje vážná zranění.

Vznik slova bouldering

Název vznikl z anglického slova boulder (balvan), protože tato varianta se nejčastěji praktikuje právě na nich. Druhý, v současné době možná i populárnější způsob je lezecká stěna umístěna v budově (ve fitnesscentrech či tělocvičnách). Jednou z variant boulderingu je i šplhání po stavbách vytvořených člověkem, tzv. buildering. Viz celý článek.

Původ sportu

Zdokumentované počátky se dají nalézt ve Velké Británii a Francii ke konci devatenáctého století. Po mnoho let byl bouldering pouhým cvičným nástrojem před klasickým horolezectvím. Už kolem roku 1940 si ovšem francouz Pierre Allain a jeho přátelé pravidelně užívali bouldering čistě jako takový. Jako samostatný sport jej proslavil John Gill, amatérský gymnasta, který ovšem stanovil pravidla od začátku úplně jinak.

Bouldering a zaměření sportu

Klasický bouldering je zaměřený mnohem více na individuální prožitek a řešení každým jedincem, než na výdrž a rychlost jako tradiční horolezectví nebo sportovní horolezectví.problémy, protože právě tak jde vidět podstata tohoto sportu. Celý výstup se může známkovat a existuje několik stupnicí, nejvíce užívanou je V–grade systém Johna Shermana.

Cestám po skále se u boulderingu často říká

Bezpečnost

Aby se předešlo zranění, lezci málokdy šplhají výše, než do sedmi metrů nad zemí. Riziko je příliš velké a při pádu by hrozilo jednoznačné úmrtí. Mezi výbavu boulderistů proto patří speciální madrace (crash pad), která slouží ke ztlumení pádu. Je dobré mít dole druhého člověka, který vás bude hlídat při vašem případném pádu se snažit, abyste měli co nejmenší újmu.

Nejlepší místa

Region kolem Fontainebleau blízko Paříže je nejznámější pro vysokou koncentraci míst, kde se dá bouldering provozovat. Kromě toho je zde skutečně nádherně. Další místa jsou například ve Stanage (Velká Británie), na Dover Islandu (Kanada) či Castle Hillu (Nový Zéland).

Extrémní sporty

U boulderingu nejde ani tak o extrémní sport, i když je na hraně. Stačí když budete šplhat tímto způsobem do více než sedmi metrů a už je z vás Free climber, který riskuje vlastní život, čímž už v kategorii extrémních sportů jednoznačně jste. V naší republice sice není moc outdoorových míst, ale vzhledem k rostoucí popularitě se i ve vašem okolí jistě najde tělocvična na indoor trénink.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22871 (zdravotnimagazin.cz#8470)


Přidat komentář