Bruslení v přírodě

nás známé brusle jsou hlavně hokejové kanady a krasobruslařské, převážně dívčí a dámské brusle. Jakmile chceme ale na těchto bruslích jet na větší vzdálenost, narazíme na jejich limity.

Sport - bruslení

U nás známé brusle jsou hlavně hokejové kanady a krasobruslařské, převážně dívčí a dámské brusle. Jakmile chceme ale na těchto bruslích jet na větší vzdálenost, narazíme na jejich limity. Existují sice tzv. rychlobrusle, ale ty z praxe zná málokdo a pro volné ježdění také příliš vhodné nejsou.

V Holandsku, Švédsku a Kanadě, včetně přilehlých zemí, je už delší dobu populární dálková jízdavolné bruslení na přírodním ledě po zamrzlých jezerech, řekách i průplavech. Používají se ale brusle delší, hladké, tj. bez žlábku a příliš ostrých hran, nejčastěji bývají s volnou patou. Brusle si užijí jak soutěživí sportovní bruslaři, tak i nespěchající skupinky milovníků zimní přírody, často i s celou rodinou.

Bruslení - bezpečnost a ochrana

Nejdříve ale musím začít dost často podceňovanou bezpečností bruslaře. Za vlastní bezpečnost jako dospělí lidé vždy zodpovídáme sami, jsme-li s dětmi, pak i za ně! Zásadně bychom proto neměli jezdit sami, jsou situace, kdy je kamarádská pomoc nutná.

Nelze pominout nebezpečí proboření nebo náhodného úrazu, proto je nutné být dostatečně připraven. Každý bruslař na zamrzlé vodní ploše by měl mít vždy kolem krku pověšené vyprošťovací hroty, buď dovezené ze zahraničí, nebo doma vyrobené. Při proboření do hluboké vody jsou ocelové hroty snad jediný účinný způsob, jak se můžeme bez cizí pomoci vysoukat zpět na pevný led. Hroty musí být vždy umístěny dostupně, na pružné šňůře ve výši prsou bruslaře.

Mezi další výbavu řadím dostupně umístěnou vyprošťovací šňůru, nejlépe v provedení vodácké házečky. Měli bychom si předem vyzkoušet hod házečkou, abychom nabyli jistoty při jejím použití. Prozatímně ji můžeme nahradit asi 12 m dlouhou a 4 až 5 mm silnou polypropylenovou (plovoucí) řepkou s okem na konci. Házečka mívá dosah až 24 m a bývá umístěna i připevněna z boku či nahoře na cestovním batůžku.

V batůžku (turistickém batohu či krosně) máme nepromokavě zabaleno rezervní oblečení i s ponožkami na převlečení, protože prochladnutí v zimě bývá rychlé a nebezpečné. Doporučuju přidat i přiměřený kousek karimatky, abychom si při jídle mohli někde v klidu sednout a nechat nohy chvíli odpočinout. Bezpečně a nepromokavě bychom měli mít zabalený také nabitý mobil a ostatní techniku, jako například fotoaparát. Malá lékárnička je samozřejmostí.

Batůžek by měl mít buď přímo nosný bederní pás, nebo alespoň možnost uvázání v pase. Pak nám jeho objem pomůže při proboření i jako plovák. K proboření sice dochází opravdu jen ve výjimečných případech, ale právě jejich malá četnost může časem vést k podcenění situace a pak k velkým problémům, když nás nějaké to zrádné místo překvapí a jsme bez výbavy.

K testování ledu se někdy používá hůl s ocelovou špicí, kterou zkoušíme kvalitu a nosnost ledu na podezřelých místech. Testování se vyplatí, obsahuje-li led mnoho bublin, rostlin nebo byl už rozlámán a spojuje ho led mladý. Hůl pomůže i při udržování rovnováhy, k odrazu, jak při jízdě, tak při překonávání překážek. Lze používat i dvou holí, tak jako na běžkách, ty ale musí mít opravdu ostré špice, aby po tvrdém ledě nesklouzávaly.

Pozor pak dáváme nejen na blízké kamarády, ale nutně musíme mít na hroty i chrániče, zvlášť při jejich převozu mezi lidmi. Většina bruslařů dvě hole při jízdě nepoužívá, vhodné ale budou, táhneme-li sáňky s dětmi nebo pulky s výbavou na táboření. Přijdou vhod i chrániče kolem, případně loktů a hlavy. Při proboření jen jedné, obvykle odrazové nohy oceníme i chrániče holení před odřením o hranu ledu. Rukavice při nečekaném pádu samozřejmě ochrání před odřeninami a pří jízdě hlavně před chladem.

Bruslení - boty a brusle

Nyní k základní výbavě bruslaře. Máme-li obyčejné brusle s vybroušeným žlábkem a asi 4 mm široké, první zkušební cesty můžeme absolvovat samozřejmě na nich. Zoubky krasobruslařských bruslí budou zadrhávat a způsobovat pády, lze je ale i ubrousit, alespoň ty dva nejnižší. Zalíbí-li se takové cesty po vodní hladině, postupně můžeme naší výzbroj tomuto sportu více přizpůsobit. Máme-li běžky s vázáním NNN nebo SNS, pak vyšší kotníkové boty na ně využijeme s týmž vázáním i na severských bruslích.

Samozřejmě že robustnější provedení pro BC a X-Adven-ture je vhodné také. Oblíbené české vázání Skol s lehkými botami a tenkou podrážkou pro NN75 je bohužel pro brusle nedostatečné, nemá potřebné vodicí drážky mezi botou a vázáním. Můžeme také použít kvalitní kožené boty na telemarkové nebo BC lyžování. Úplně všichni ale asi máme nějaké ty kotníkové trekovky či poctivé pohorky (s výběrem poradíme v tomto článku). I na tyto boty existují vhodná vázání, která se používají stejně snadno jako ta běžecká. Tato vázání ale neumožňují jízdu s volnou patou, bota je k brusli pevně přichycena.

Boty používané pro severské bruslení musí být vždy pohodlné a teplé, nijak nesmí omezovat krevní oběh do nohou a můžeme v nich pak, podle výdrže, bruslit i celý den. Připevnění bruslí je při použití jmenovaných vázáni otázkou několika vteřin a ještě rychleji je pak i sundáme. To se skvěle hodí při přechodu přes místa bez ledu a na cestu z domova a opět domů.

Brusle samotné jsou zcela jiné než většina z nás zná, jsou dlouhé 45 až 55 cm, úzké jen 1 až 1,5mm, bota je ve vázání nad ledem přibližně ve výši 4 cm. Špice brusle má pozvolně se zvedající špičku pro snadné přejíždění nerovností, brusle také mají zcela hladkou skluznici bez žlábku, ale vždy pečlivě udržovanou s hranami, broušené jsou naplocho brusným kamenem.

 

Broušení a hlazení se dělá ručně a současně na obou bruslích, aby zůstaly vždy stejné. Samotná ocel brusle může být z nerezu, nebo i z uhlíkaté kvalitní oceli tvrdosti 57-58 HRC. Skluznice je lehce a rovnoměrně vypouklá, konvexní, rádius se uvádí 20 až 35 m. Brusle tak umožňují nečekaně snadný a dlouhý skluz, po zacvičení je pak možné ujet i desítky kilometrů bez zničených nohou z bruslařských bot a vynaložené námahy potřebné na bruslích běžných.

Koupě bruslí

Existuje samozřejmě možnost nechat si je přivést nebo poslat ze zemí v úvodu zmíněných, můžeme si je i sami vyrobit, zvládneme-li jejich správné vybroušení, nebo se těšit, že se najde místní výrobce. Menší a lehčí lidé si vybírají brusle kratší, dlouháni a ti zavalitější ty delší.

 

Delší brusle snadněji kloužou a jsou stabilnější. Brusle také překvapivě nezanechávají na tvrdém ledě téměř žádné stopy. Lehký sníh na ledě nevadí až asi do výše 10 cm, skrývá však nerovnosti a překážky, je tedy nutná opatrná jízda. Obleva a voda na ledě jízdu dost kazí, ale ta je při silném ledě stále možná, jen pád je pak asi příliš mokrý.

Sportovci každým "coulem"

Na bruslích můžeme prozkoumávat různá zákoutí, běžně v létě nepřístupná, pozorovat život u vody a při čirém ledě i pod vodou. Pro fotoamatéry a filmové nadšence je tu mnoho nové inspirace, nečekaných výhledů a příležitostí. Sportovci mohou překonávat své rychlostní a vytrvalostní rekordy, za den je možné ujet i přes 200 km.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22822 (zdravotnimagazin.cz#8053)


Přidat komentář