Co je to kreatin

Kreatin slouží zejména jako velmi rychlý zdroj energie, jelikož má vliv na výkon svalové tkáně. Kreatin patří mezi nejpopulárnější doplňky výživy u sportovců a to zejména v období nabírání síly a svalové hmoty.

Co je to vlastně kreatin

Kreatin je jednoduchá chemická sloučenina, která se v našem těle vyskytuje jako zdroj energie pro svalovou tkáň. Naše tělo si potřebné množství kreatinu dokáže vytvořit samo.

Jak vzniká kreatin

Kreatin se vytváří zejména v ledvinách a játrech. Z místa, kde vznikne ,se pak pomocí krve přemístí na místa, kde ho je v těle nejvíce potřeba (svaly, mozek, srdce).

Kde se vyskytuje

Naše tělo obsahuje zhruba 100 g kreatinu. Většina z tohoto množství se vyskytuje v kosterním svalstvu a o zbylou část se dělí srdce a mozek.

Jak působí kreatin na naše tělo

Kreatin slouží zejména jako velmi rychlý zdroj energie, jelikož má vliv na výkon svalové tkáně. Dále bylo prokázáno jeho pozitivní působení na hladinu cholesterolu v krvi, což zabraňuje vzniku srdečních a cévních onemocnění. Pomáhá osobám a akutními dechovými potížemi.

Sportovní doplňek

Kreatin patří mezi nejpopulárnější doplňky výživy u sportovců a to zejména v období nabírání síly a svalové hmoty. Zároveň zrychluje regeneraci po obtížných trénincích. Při současném příjmu sacharidů se kreatin dostává rychleji do svalstva a jeho vyšším množství vyvolává pocit většího svalového napětí.

Jaké jsou vedlejší účinky kreatinu

Zatím nejsou prokázány žádné vedlejší účinky kreatinu. Pouze při dlouhodobém užívání vyšších dávek může dojít ke zvýšení tělesné hmotnosti.

Dávkování kreatinu denně

U dospělého člověka se denní potřeba kreatinu odhaduje na 2 g. Zvýšený příjem v podobě potravních doplňků pomáhá zlepšit krátkodobou fyzickou zátěž.

Kreatin je přirozená lidská látka, která není návyková ani toxická. Při nadměrném množství, které naše tělo nespotřebuje je vylučován močí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22623 (zdravotnimagazin.cz#7461)


Přidat komentář