Curling

První mistrovství světa v curlingu se konalo roku 1959, ale jen u mužů. Teprve v roce 1979 se konal historicky první ženský šampionát v tomto sportu. Oficiálním olympijským sportem se stal curling roku 1998.

Původ a historie curlingu

Curling se poprvé objevil v 16. století ve Skotsku. Nejpravděpodobněji tuto “ledovou“ hru provozovali Vlámové (imigrovali do Skotska) na zamrzlých jezerech. Roku 1716 byla ve Skotsku dána první pravidla a v roce 1838 vznikl Royal Caledonian Curling Club, kde se pravidla pozměnila. Od roku 1966 existuje mezinárodní curlingová organizace.

První mistrovství světa v curlingu se konalo roku 1959, ale jen u mužů. Teprve v roce 1979 se konal historicky první ženský šampionát v tomto sportu. Oficiálním olympijským sportem se stal curling roku 1998.

Základní informace o hře

Na jedné ledové ploše (dráze) proti sobě soupeří vždy dva čtyřčlenné týmy. Každý tým má k dispozici 8 kamenů odlišné barvy (červená a žlutá). Cílem curlingu je, postupným odhazováním a metením, zahrát co nejvíce kamenů blíže středu cílových kruhů, než je nejbližší kámen soupeře.

Pouze kámen, který je v kruhu, se počítá jako bod. Když se odehraje všech 16 kamenů, končí jeden úsek hry neboli end a počítá se skóre. Jedno utkání se většinou hraje na 8 až 10 endů.

 • Dráha

  Dráha pro curling má speciálně upravený povrch, díky němuž mohou kameny klouzat a zatáčet.

 • Kameny

  Kameny určené pro curling jsou vyrobeny ze skotského granitu a váží kolem 18 kilogramů. Hráči mu při odhozu udělují rotaci, čímž po ledě nejede rovně, ale zatočí asi o metr po směru rotace.

 • Metení

  Metením se v curlingu prodlužuje dráha, to znamená, že kámen dojede dál. Kámen je možno zametat po celé dráze libovolným počtem hráčů.

 • Vybavení hráčů

  Hráči jsou na curling vybaveni curlingovou obuví a koštětem. Obuv je typická tím, že jedna bota má kluzkou podrážku a druhá naopak protiskluzovou. Koště má spodní část potaženou syntetickými materiály.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22284 (zdravotnimagazin.cz#6744)


Přidat komentář