Foosball

Slovo foosball je americkou verzí německého slova fussball, jenž je německým výrazem pro fotbal. Tato hra má po celém světě mnoho rozličných názvů. V České republice je kromě mezinárodního - foosball používáno stolní fotbal, fotbálek, mezi hráči fočus.

Všichni vím o čem je řeč

Slovo foosball je americkou verzí německého slova fussball, jenž je německým výrazem pro fotbal. Tato hra má po celém světě mnoho rozličných názvů. V České republice je kromě mezinárodního - foosball používáno stolní fotbal, fotbálek, mezi hráči fočus. V zahraničí použijte jednoduše sousloví table soccer (stolní fotbal) a téměř všude budete úspěšní.

Původ hry

Bohužel původ hry už není tak snadné vypátrat jako její vícejazyčné názvy. V roce 1901 byl ve Spojených státech patentován první stůl s točícími se strnulými fotbalisty na tyčích. Přibližně k té době tedy datujeme vznik stolního fotbalu. V evropských zemích se začal stolní fotbal masově rozvíjet až po druhé světové válce. Používal se běžně k rehabilitaci válečných veteránů. Je pravdou, že v současné době fotbálek najdeme v různých rehabilitačních střediscích - jako pomůcku k odreagování.

Současnost

Foosball se v současné době hraje již téměř na celém světě. V severní Africe, Jižní Americe, Číně, Austrálii a na Tahiti, stejně tak jako všude v Evropě, ve Velké Británii a samozřejmě i ve Spojených státech. A co hovoří jasně pro budoucnost foosballu? Tato otázka se dá rozluštit jednou větou - počet hráčů z celého světa roste a jezdí se utkávat na turnaje o stále rostoucí odměny. Problémem pro evropské hráče je jedině četnost druhů hracích stolů. Každá země upřednostňuje nějaký hrací stůl, figurek nebo míčů. Proto je pro mnoho lidí složité přepnout se z jednoho typu stolu na druhý.

Proč hrát

  • fotbálek zbystří vaše reflexy, kromě radosti, kterou vám způsobí
  • procvičíte si postřeh, zápěstí, rychlé myšlení, jednání
  • při aktivní hře se pořádně zapotíte
  • naučíte se bojovat, vyhrávat, prohrávat, jednat za tým
  • perfektní způsob aktivního odpočinku, relaxace

    Proto hrajte, křičte, povzbuzujte, toporní fotbalisté dělají co mohou. Foosball můžete hrát od školky po důchodový věk, nic vás neodradí. A příběh fenomenálního rozmachu této zábavy po celé planetě? Někdo neváhal a z prostého stolu udělal fotbalové hřiště a z barové hry profesionální sport o velké peníze i pro radost.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22225 (zdravotnimagazin.cz#6575)


Diskuze a zkušenosti

Anička | 08.02.2010 22:09
Prosím o radu Zdravím všechny nadšence foosballu :) V naší malé vesnici pořádáme každoročně turnaj ve foosballu, ale vždy se protáhne až do ranních hodin. Hrajeme většinou na dvě skupiny každý s každým (to proto, aby někdo nezaplatil startovné a nevypadl hned při prvním zápase) a pak se postupuje do pavouka. Nemáte někdo radu na jiný systém hry pro časové urychlení? Děkuji Andy:)


Přidat komentář