Footbag

Na tuto zdánlivě nevinnou hru přišli v roce 1972 John Stalberger a Mike Marshall téměř omylem. Společně se rychle pro hru nadchli a doufali, že ji rozšíří mezi veřejnost. Nazvali ji "Hack the Sack"(kopej pytel).

Historie

Na tuto zdánlivě nevinnou hru přišli v roce 1972 John Stalberger a Mike Marshall téměř omylem. Společně se rychle pro hru nadchli a doufali, že ji rozšíří mezi veřejnost. Nazvali ji "Hack the Sack"(kopej pytel). S pomocí dalších založili National Hacky Sack Association. Postupem času přibývala spousta nadšenců a nový sport se zrodil.

  • Footbag se dělí na dva sporty: "Freestyle" a "Síť".

FREESTYLE

Jedná se o artistickou formu tohoto sportu. Při soutěžích se dělí na jednotlivce a dvojice, muže a ženy, středně pokročilé a profesionály. Jedná se o jakýsi "tanec s míčkem", složený z mnoha nepostřehnutelných, rychle probíhajících prvků. Freestyle je tedy velmi obtížný pro hodnocení.

Proto jsou hráči posuzováni podle:

  • choreografie
  • obtížnosti
  • různorodosti
  • provedení

    Vystoupení je komponováno do hudby, každý prvek má jiné hodnocení. Jsou bodováni také za originalitu a kreativnost. Důležitá je schopnost hráče udržet footbag co nejdéle ve vzduchu.

SÍŤ

Kurtová hra, určená pro jednotlivce nebo dvojice. Hráči kopou footbag přes 1,5 m vysokou síť. Pravidla pro dvojice jsou hodně podobná volejbalovým: na každé straně jsou hráčům povoleny tři doteky. U jednotlivců už to jsou jen dva doteky. Hráči smečují footbag přes síť s použitím podrážky boty, placírky nebo vnější části boty. Jako ve volejbale bod získává ten, který podává. Hra se může hrát do 11 nebo 15 bodů a musí se zvítězit s dvoubodovým náskokem.

Správná obuv

Na footbag se používají boty z tenkého materiálu s tenkou podrážkou pro tlumení dopadů. Noha musí být co nejvíce citlivá, aby hráč mohl ovlivnit i ty nejmenší niance při práci s míčkem.

  • Pokud si teenageři kolem vás často pohrávají s "hakisakem" a vy jen kroutíte hlavou, dopřejte jim to. Tento sport je velmi kreativní a zábavný. Vyžaduje velkou dovednost, mrštnost a soustředění.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22330 (zdravotnimagazin.cz#6846)


Přidat komentář