Jak překonat strach z vody

Nejen hydrofobici, ale i běžní lidé včetně plavců mají strach z vody. Ten jim nedovoluje plně se uvolnit a využít nadnášecí schopnosti vody a jejich plavecký styl je tak nedokonalý a v jistém smyslu dokonce rizikový.

Strach z vody - Hydrofobie

Hydrofobie je odborný název pro panický strach z vody. Ten se často promítá i do běžného života postiženého, který se snaží většímu množství vody vyhýbat. Domácí koupel, přehrada či jezero, to všechno může být zdrojem paniky. Hydrofobici k této psychické poruše obvykle dospějí po špatné zkušenosti související s vodou – například pokud byli svědky utonutí někoho blízkého nebo pokud se sami topili. Hydrofobii je nutno léčit u odborníka na psychologii.

Panický strach z vody

Nejen hydrofobici, ale i běžní lidé včetně plavců mají strach z vody. Ten jim nedovoluje plně se uvolnit a využít nadnášecí schopnosti vody a jejich plavecký styl je tak nedokonalý a v jistém smyslu dokonce rizikový. V případě nečekané události je totiž může pohltit nejen strach, ale i voda samotná.

Uvolněte se a zklidněte dýchání

Strach z vody nepřekonáte, dokud si budete myslet, že je nebezpečná. To, co je při plavání skutečně nebezpečné, je váš strach. Dokud se neuvolníte, voda vás nebude nadnášet, ale pohlcovat. První, co se tedy musíte naučit, je uvolnit se. Sledujte, jak na vás voda působí, jak reaguje na vaše tělo a pohyby. Klidně dýchejte. Zpočátku je dobré chodit do bazénu s někým, koho znáte a kdo vám může být oporou. Hrejte si, cákejte se. Brzy pochopíte, že voda je zdroj zábavy. Zkuste se položit na záda. Jakmile to dokážete, přichází na řadu to nejtěžší - potápění. Potopte se jen krátce, s otevřenýma očima a dobu strávenou pod vodou lehce prodlužujte. Až se zbavíte i tohoto strachu, máte vyhráno.

Zbytečné emoce

Další příčinou strachu z plavání je stud z toho, že moc dobře plavat neumíte. Bojíte se, že se vám ostatní budou smát a děsíte se představy, jak na vás všichni zírají jako na zcela neschopného. Zde je třeba důvěřovat si. Věřte, že to dokážete a představujte si, jak lehce a elegantně proplouváte bazénem.

Možnost soukromé výuky plavání

Dnes existuje spousta kurzů pro dospělé neplavce. Výhodou je individuální přístup instruktora, možnost soukromé výuky a postupné zdokonalování plaveckého stylu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21927 (zdravotnimagazin.cz#5711)


Diskuze a zkušenosti

Věra Novotná | 19.01.2013 16:02
Re: Jak překonat strach z vody Je mi 45 let a chtěla bych se naučit plavat,jsem z Příbrami.


Přidat komentář