Jak se naučit správně dýchat

Nejhorším způsobem dýchání je dýchání přerušované nebo zadržované. Pokud vás přemýšlení o dýchání stresuje nebo na techniku zapomínáte, přestaňte se na ni soustředit a dýchejte tak, jak jste zvyklí.

Důležitost dýchání během cvičení

Hlídat si během cvičení techniku dýchání vám možná připadá naprosto zbytečné a nezvládnutelné. Měli byste ale vědět, že účinnost cvičení je na způsobu dýchání nesmírně závislá! Svaly při námaze potřebují více kyslíku než v klidovém stavu. Nedostatečné nebo špatné dýchání snižuje okysličování celého organismu, což vede ke snížení výkonu při cvičení.

Fáze nadechování a vydechování

Pletete si, ve které fázi se nadechovat a ve které vydechovat? Pravidla dýchání jsou jednoduchá. Při záběru vydechněte, při povolení se nadechněte. Stahování a namáhání svalů (dřep, klik, záběr vesel nebo činek) tedy vždy doprovází výdech, návrat do původní pozice nádech.

  • Hlavně dýchejte!

    Nejhorším způsobem dýchání je dýchání přerušované nebo zadržované. Pokud vás přemýšlení o dýchání stresuje nebo na techniku zapomínáte, přestaňte se na ni soustředit a dýchejte tak, jak jste zvyklí.

Pravidelnost dýchání

Jeden druh sportu je na technice a pravidelnosti dýchání přímo založen. Jedná se o plavání. Strach z vniknutí vody do úst nebo nosu vede k přehnanému zvedání hlavy, jenž má negativní vliv na rovnováhu. Technika dýchání je důležitá pro uvolnění, které je základem všech technik plavání. 

Rebirthing

Málokterý člověk dýchá opravdu správně. Správným dýcháním lze přitom přijímat léčivou energii, která aktivuje očistné procesy v těle a efektivně působí proti stresu,rebirthing. Principem rebirthingu je sjednocené dýchání, kdy nádech následuje bezprostředně po výdechu, bez mezer. Takovou technikou dýchání je např.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21925 (zdravotnimagazin.cz#5690)


Diskuze a zkušenosti

Pavlína T. | 18.07.2016 13:58
Dobrý den, jsem aktivní sportovec, bude mi 40 let, poslední rok mám problémy s dýcháním. Bylo mi v 6/2015 diagnostikováno astma (2x prodělanými záněty průdušnice), problémy zatím jen při nastydnutí, kašli. Při aerobním cvičení občas kolaps, vypadá to na předýchání. Vyšetření na zátěžovém testu na kardio v pořádku, bylo mi doporučeno správná technika dýchání. Prosím o radu. Děkuji


Přidat komentář