Kanoistika

Kanoistika je náročná na sílu, vytrvalost, hbitost a koordinaci pohybů. Musíte bojovat nejen se svými individuálními možnostmi, ale také s venkovními a vodními podmínkami.

Kanoistika

Kanoistika patří mezi oblíbené sporty, které jsou provozované jak rekreačně, tak i profesionálně. Název je odvozen od kánoe, ale je obecně používán i pro podobné aktivity provozované na kajaku.

Profesionální disciplína

Profesionální kanoistiku dělíme na několik disciplín:

  • Rychlostní kanoistika

    Je provozována na klidných stojatých vodách, přičemž cílem je ujet stanovenou vzdálenost v co nejkratším čase. Pozice na startu určuje los, lodě musí být na startu nehnutě seřazeny u startovních doků, s příděmi srovnanými na startovní čáře. Dráhoví rozhodčí sledují, zda jedou závodníci ve svých drahách. U cíle čekají cíloví rozhodčí, kteří pomocí časomíry kontrolují časy každé lodě.

  • Slalom na divoké vodě

    Je provozován na silně proudících tocích. Cílem je nejen projet stanovenou trasu co nejrychleji, ale také správně projet na trase umístěné branky. Mimochodem slyšeli jste o kaneopolu?

Rekreační kanoistika

Rekreační kanoistika v naprosté většině sjíždí mírné až středně tekoucí vodní toky, ale také se omezuje i na sjezd po vodní hladině (vzhledem k absenci moře v ČR). Příznivci divočejší vody nemají u nás příliš příležitostí, takže jezdí do oblastí kde řeky tečou trochu divočeji, nebo využívají možnosti sjíždět některé úseky českých řek při vypouštění přehrad.

Rozvoj svalstva a koncetrace

Kanoistika je náročná na sílu, vytrvalost, hbitost a koordinaci pohybů. Musíte bojovat nejen se svými individuálními možnostmi, ale také s venkovními a vodními podmínkami. Někteří příznivci tohoto sportu dávají přednost menším řekám, kdy mohou pozorovat i okolní břehy a krajinu. K takovým patří chorvatské řeky, které jsou jako stvořené pro jízdu na kánoi či kajaku. Na kajaku se můžete dostat tam, kam větší lodě nemohou proplout – např. na úzkou linii mezi břehem a mořem.

Kanoistika jako životní styl

Příznivci kanoistiky nacházejí svůj životní styl v pádlování. Kanoistika má své kořeny v Kanadě, kdy původní obyvatelé používali kajaky a kánoe jako dopravní prostředek k dopravě na mořích, jezerech a řekách. Jako sport se kanoistika objevila v 19. století. V současnosti stále více lidí vyhledává dobrodružství, které jim tento sport nabízí. Boj a mír s proměnlivými tvářemi přírody, sebepřekonávání, spolupráce - to vše charakterizuje tento sport, a to je to, co láká.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22164 (zdravotnimagazin.cz#6373)


Přidat komentář