Kickbox

Narozdíl od Aikido, které musíte trénovat několik let, aby vám k něčemu bylo užitečné, u některých tvrdších forem kickboxu jste za měsíc či dva intenzivních tréninků schopni téměř bez problémů poslat k zemi podnapilé individuum.

Vývoj kickboxu

Sport, který se vyvinul za přibližně posledních třicet let v USA. Narozdíl od starých bojových umění jako Karate či Kung–Fu (více v článku), Kickbox se nezabývá filozofií. Jde o to, aby se bojovník naučil co nejlepší kombinaci technik, kterými dojde nejsnadněji k vítězství.

Rychlé a stoprocentní využití

Narozdíl od Aikido, které musíte trénovat několik let, aby vám k něčemu bylo užitečné, u některých tvrdších forem kickboxu jste za měsíc či dva intenzivních tréninků schopni téměř bez problémů poslat k zemi podnapilé individuum, které se chodí na diskotéku vybít místo pobavit.

Jeho varianty

Pokud chcete začít trénovat a přemýšlíte o kickboxu, je třeba říci, že není pouze jeden univerzální druh. Zápasníci se sice mohou zúčastňovat všech variant, ale je to pro ně časově obtížné a navíc se každý raději specializuje na jeden či dva konkrétní druhy, které si jsou podobné.

Semicontact

Často je také nazýván americké karate. Povolené úderové plochy jsou pouze hrudník, nohy a hlava. Zakázáno je použití loktů, kolen a kopů, které bojovník nedokáže ovládat po celé jejich dráze. Zápasníci mívají oblečené tričko a kalhoty. Zápas se přerušuje po každém kontaktu, bojovníci se vracejí na základní pozice a jsou uděleny body za danou techniku. Zápasí se na tatami.

Povinná výbava v kickboxu

Návleky na nohy (botičky), chrániče holení, suspenzor, boxerské rukavice, chránič na zuby a helma.

Lightcontact

Tvrdší varianta semicontactu, zápas již není přerušován a bojovníci jsou hodnoceni za použité techniky, přičemž ke sčítání dojde až po konci zápasu. Povolené úderové plochy jsou pouze hrudník, nohy a hlava. Zakázáno je použití loktů, kolen a kopů, které bojovník nedokáže ovládat po celé jejich dráze. Zápasníci mívají oblečené tričko a kalhoty. Zápasí se na tatami.

Povinná výbava v kickboxu

Návleky na nohy (botičky), chrániče holení, suspenzor, boxerské rukavice, chránič na zuby a helma.

Fullcontact

Zápasí se v ringu. Bojovníci mívají oblečeny buď kalhoty, nebo speciální trenýrky. Zápas není přerušován kromě vyjímek, kdy dochází k tomu, že jsou zápasníci delší dobu v sevření. Nejsou povoleny kopy na nohy, údery lokty a koleny.

Povinná výbava v kickboxu

Suspenzor, boxerské rukavice a chrániče na zuby. Helma bývá povinná jen za určitých okolností.

Ring

Zápasí se v ringu a bojovníci nosí téměř bez výjimek trenýrky. Zápas není přerušován kromě vyjímek, kdy dochází k tomu, že jsou zápasníci delší dobu v sevření. Jsou povoleny i kopy na nohy, nejsou povoleny údery koleny a lokty.

Povinná výbava v kickboxu

Suspenzor, boxerské rukavice a chrániče na zuby. Helma není povinná.

Muay–thai

Nejtvrdší varianta kickboxu. Málokdy se objevuje na stejných akcích, jak předchozí varianty. Bujuje se v ringu, zápasníci jsou oblečeni do trenýrek. Jsou povoleny veškeré údery, tedy i zásahy pomocí kolen a loktů. Více o thajském boxu přímo v článku zde.

Povinná výbava v kickboxu

Suspenzor, boxerské rukavice a chrániče na zuby. Helma není povinná.

Proč tento článek?

** Dlouho jsem se v rozdílech mezi jednotlivými formami kickboxu neorientoval, a proto přináším tento jednoduchý návod. Jde pouze o základní rozlišovací znaky, ne o popis jednotlivých variant Kickboxu. O Muay–thai se zmíním v některém ze svých dalších článků.

**

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22861 (zdravotnimagazin.cz#8421)


Přidat komentář