Motokros na kolech

Sport se rychle rozšířil i do Evropy, hlavně do Francie, Belgie a Nizozemska. V roce 1981 byla založena International BMX Federation (IBMXF), která uspořádala v Pontiacu ve státě Michigan první mistrovství světa v dráhových závodech.

Původ a vznik BMX

BMX („motokros na kolech”) vznikl koncem 60. let 20. století ve Spojených státech a rychle si získal širokou oblibu. Od roku 1979 vládl americkým soutěžím, zahrnujícím profesionální jezdce, tři federace (NBA, NBL, ABA).

Sport se rychle rozšířil i do Evropy, hlavně do Francie, Belgie a Nizozemska. V roce 1981 byla založena International BMX Federation (IBMXF), která uspořádala v Pontiacu ve státě Michigan první mistrovství světa v dráhových závodech. V roce 1993 tento typ soutěží na mezinárodní úrovni zaštítila Union cycliste internationale (UCI).

Freestyle, neboli akrobatický BMX, byl součástí prvního mistrovství Evropy v roce 1983 a od roku 1995 přitahuje stále větší počet nadšených diváků hlavně díky ukázkovým soutěžím, jako jsou například X-Games ve Spojených státech.

Soutěže a závody

Závodí se na hliněné trati o délce 300 až 400 metrů s množstvím překážek. V kvalifikačních kolech jede vždy osm soutěžících, nejpomalejší čtyři v každém kole vypadávají. Ve finále se utká osm nejrychlejších jezdců z vyřazovacích kol.

Na mezinárodních soutěžích se závodníci ve věku 19 let a více řadí do kategorie Elitě. Juniorská kategorie zahrnuje jezdce ve věku 17 až 18 let. V jiných typech soutěží existuje kategorie Challenge pro chlapce a dívky od 5 do 16 let.

Odvaha a rychlost

Jedna jízda trvá 30 až 45 sekund. Jezdec, který jako první vjede do zatáčky, si může vybrat nejvýhodnější trasu a kontrolovat tempo závodu. Nejrychlejší jezdci stále šlapou do pedálů a při jízdě přes překážky se snaží neztratit rychlost.

Závody ve skocích

V klasifikaci i ve finále mají soutěžící vždy tři skoky. Závodí se na jedné nebo více uměle připravených boulích. Jezdec se rozjede na vrchol boule, pak skočí a ve vzduchu provádí akrobatické prvky - rozlišují se jich více než dva tucty.

Čtyři rozhodčí známkují obtížnost a provedení skoků a udělují celkovou známku do 100 bodů. Vítězí jezdec, který získá za tři skoky ve finále nejvíce bodů.

Charakteristika sportu

  • Trénink na BMX zahrnuje strečink a posilování, stejně jako cviky na ohebnost.
  • V závodě je důležité soustředění a představivost. Aby vydrželi šlapat ve vysoké rychlosti, trénují závodníci jízdu v kopcích a běh.
  • Akrobatické prvky nacvičují jezdci nejdříve na pěnovém doskočišti nebo v bazénu, teprve pak se odváží na pevnou zem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22824 (zdravotnimagazin.cz#8085)


Přidat komentář