Motoskijöring

Milovníci adrenalinových sportů musí určitě nad motoskieringem zaplesat. Motokrosové stroje se řítí po zhruba půlkilometrovém okruhu a za nimi plápolají na pět metrů dlouhém laně lyžaři, kteří doufají, že nevjedou do žádné vyjeté stopy.

Způsob tažení po rovině

Motoskijöring (někdy také psaný jako motoskiering) vznikl jednoduše. Určitě víte sami ze svých zkušeností, že nejhorší představa pro lyžaře je pohánět si prkýnka svou vlastní silou. A proto vyhledává buď svahy opatřené vleky a lanovkami, aby se nemusel namáhat do kopce (pokud není přiznivce skialpinismu) ,anebo si vymyslel způsob, jak být tažen i po rovině.

Bez koně a bez psa

Nejdříve byl zapřažen kůň a poté i smečka psů. Lyžaři za nimi balancovali na laně a uživali si pocitu opravdu přírodního pohonu. Tomuto zimnímu vyžití se říkalo skijöring.

Ale to však nestačilo a jedna koňská či jedna až tři psí síly byly vyměněny na daleko větší počet těch, uvězněných v motokrosových motocyklech. A tak vznikl motoskijöring, jehož kořeny sahají samozřejmě do Skandinávie, kdy si na dlouhých cestách pomáhali Laponci tím, že se nechali tahat na lyžích soby.

Adrenalin na rovině

Milovníci adrenalinových sportů musí určitě nad motoskieringem zaplesat. Motokrosové stroje se řítí po zhruba půlkilometrovém okruhu a za nimi plápolají na pět metrů dlouhém laně lyžaři, kteří doufají, že nevjedou do žádné vyjeté stopy. V tuhé zimě se dá ještě počítat s podkladem, ale například mistrovství republiky ČR v motoskiering nabízí na sklonku sezóny i podívanou, která ve které se kromě bílého sněhu objevuje i hnědé bláto.

Všeho moc škodí

K tažení lyžaře se při motoskijöringu používájí motokrosové speciály nebo stroje pro enduro. V žádném případě se nesmí používat pneumatiky s hřeby jako u ploché dráhy. Jediný háček, který je u motoskijöringu třeba vyřešit, je zabezpečit stroj tak, aby lyžař nedostával do obličeje spršku sněhu při každé akceleraci motorky.

A rozhodně se nedá říct, že se lyžař pouze veze. Motoskijöring je totiž plný pádů, které postihují nejen muže s prkýnky, ale i motorkáře. Při rychlostech až 70 km/h tedy musí adrenalin růst přímo geometrickou řadou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22851 (zdravotnimagazin.cz#8319)


Přidat komentář