Osteoporóze a jak při tom cvičit

Osteoporóza neboli řídnutí kostí nás omezuje v tom, co dělat můžeme a co ne, neznamená to však, že bychom se tělesné námaze měli vyhýbat úplně. Ba naopak! Správné cvičení dokáže naši kostru posílit a u zdravých jedinců je dokonce prevencí řídnutí kostí.

Proč je důležité cvičit

Osteoporóza neboli řídnutí kostí nás omezuje v tom, co dělat můžeme a co ne, neznamená to však, že bychom se tělesné námaze měli vyhýbat úplně. Ba naopak! Správné cvičení dokáže naši kostru posílit a u zdravých jedinců je dokonce prevencí řídnutí kostí.

Cvičení při osteoporóze

Pokud budete pravidelně posilovat svaly, donutíte tím kosti, aby také sílily. Nejlepší je samozřejmě cvičit od mládí a vytvořit si tak pevnou a zdravou kostru, ale ne každý z nás miloval tělocvik. Jaké cviky jsou tedy nejlepší, když máme na krku osteoporózu a nehodláme jen nečinně koukat, jak naše kosti stále více slábnou? Vybírejte si cviky relaxační, které zlepšují také koordinaci a psychiku (jóga, tai-chi, Pět Tibeťanů), z posilovacích cviků vynechejte prudké a rychlé pohyby.

Cvičení i doma

Pokud se vám nechce navštěvovat kurzy jógy, jednoduše do svého denního programu zařaďte více chůze (zvláště výborná je chůze do schodů), doma si občas zatančete a přiměřeně se protahujte. Můžete si také zakoupit míč a cvičit na míči.

Stačí jen pohyb

Řídnutí kostí se dá předcházet dostatkem vápníku, vitamínu D, tím, že nebudete kouřit, nadměrně užívat alkohol a kávu. Pokud to vše dodržíte, ale celé dny prosedíte u TV, svým kostem příliš nepomůžete. I lehké, ale pravidelné cvičení pomáhá udržovat váš organismus zdravý.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21709 (zdravotnimagazin.cz#5206)


Přidat komentář