Outdoorové a survivalové činnosti

Pokud se chcete při outdoorových a survivalových činnostech pohybovat neznámým terénem beze strachu, že byste se mohli ztratit, získejte potřebnou zkušenost v orientačních sportech.

Orientační běh

Pokud se chcete při outdoorových a survivalových činnostech pohybovat neznámým terénem beze strachu, že byste se mohli ztratit, získejte potřebnou zkušenost v orientačních sportech. Můžete ji například získat na všech oblastních závodech v orientačním běhu, kde jsou pravidelně vypisovány „open” kategorie pro volně příchozí a kategorie pro děti, které můžete absolvovat jako jejich doprovod.

Využití lidských smyslů

Orientační běh (orienťák, dále OB) je sport, jehož podstatou je spojení běhu s orientací v neznámém terénu. Závodníci při něm za pomoci mapy a buzoly absolvují trať v terénu (převážně zalesněném) určenou startem, kontrolami a cílem.

Průběh

Závodník se během svého výkonu pohybuje libovolně terénem, omezen může být jen povinnými úseky a zakázanými prostory. Soutěží se na klasické trati, na dlouhé trati, krátké trati a v tzv. parkovém OB. Závod se běží s pevným pořadím kontrol, tj. pořadí průchodu kontrolami je dáno pořadatelem, nebo s volným pořadím kontrol, kdy si závodník volí pořadí průchodu kontrolami sám (tzv. scorelauf).

GPS - mnoho věcí se již změnilo

Doby, kdy se běhalo po lese a „cvakalo” do kartiček kleštičkami, jsou pryč. Dnes běží závodník vybaven elektronickým klíčem systému Sportident, který označuje v elektronické kontrole a při přiběhnutí do cíle mu čtečka spojená s počítačem okamžitě vytiskne čas celkový s mezičasy na trati. Žhavou novinkou je systém FRWD zaznamenávající pohyb v terénu využitím systému GPS, tlakovým výškoměrem a teploměrem. FRWD měří celkovou trasu, rychlost i vzdálenosti. Počítač pak závodníkovi v cíli ihned oznámí, zda prošel všechny kontroly správně, a ten tak ví, zda půjde na „bednu" (stupně vítězů), nebo zda může jít v klidu na pivo.

Park orienteering

Vedle klasického orientačního běhu se postupem času objevilo několik nových forem. Jednou z nich je parkový orientační běh (parkáč), který se běhá v sadech, městech a sídlištích (světový pohár se běžel i v zatopených Benátkách). Tato forma OB je zajímavá pro média a diváky, je tedy i komerčně úspěšná.

LOB, MTBO

Je v lidské přirozenosti vyzkoušet to, co se provozuje běháním na vlastních nohách, jízdou na kole, během na lyžích, pod vodou či na vodě nebo i na motocyklu, v autě a v letadle. Orientační soutěže jsou prostě v mnoha podobách. Z těch provozovaných lidskou silou jsou lyžařský orientační běh (LOB) a orientační závod na horských kolech (MTBO) organizované ve Svazu orientačního běhu České republiky, kde lze také nalézt všechny informace.

Extrémní forma sportu

l orientační běh má extrémní formy. Jednou z nich je horský orientační běh. „HROB” je orientační závod dvojic (kritérium bezpečnosti) v terénu na velmi dlouhé vzdálenosti. Hlavním rozdílem oproti rogainingu je předem stanovené pořadí, ve kterém musí dvojice všemi kontrolními body projít. Vítězí dvojice s nejnižším časem. Tratě dosahují délky 30km pro muže a 20km pro ženy (vzdálenost vypočtená spojením kontrolních bodů na mapě). Horský orientační běh a rogaining jsou organizovány jako sekce České asociace extrémních sportů (ČAES).

Sport - rogaining

Rogaining je extrémní vytrvalostní sport založený na navigaci v terénu a týmové spolupráci. Úkolem hlídky (2 až 5 členů) je v časovém limitu nalézt za pomocí mapy a kompasu co nejvíce kontrolních bodů. Časový limit je 6, 12 nebo 24 hodin.

Původ a závody

Na mistrovských závodech se soutěží ve dvojicích na 24 hodin ve třech základních kategoriích: muži, ženy a mix. Rogainig pochází z Austrálie, kde byly uspořádány první závody. V roce 1947 to byl závod ve 24hodinové pěší navigaci a v r. 1976 první závody v rogainingu v současné podobě. V r. 1992 bylo uspořádáno první oficiální mistrovství světa. U nás se rychle rozvíjí i nová forma roganiningu na kolech. Proč? Protože je to závod pro všechny, při kterém někteří tvrdě závodí a někteří se skvěle baví.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21743 (zdravotnimagazin.cz#5300)


Přidat komentář