Petanque - zábava pro každého

Principem hry je umístit koule svého týmu co nejblíž k cíli. Cílem je malá dřevěná kulička, která se hází na začátku hry do vzdálenosti 6-10 m. Této kuličce se se říká košonek. Háže vždy to družstvo, jehož koule není zrovna nejblíže ke košonku.

Historie a původ hry petanque

Pétanque je hra, jejíž počátky sahají až do starověku. Svůj moderní původ ale získala ve Francii, kde byla vydána oficiální pravidla a kde se posléze konaly i první soutěže v této hře.

Petanque patří k francouzskému stylu života, hraje se tady ve městech i vesničkách. Každý rok se ve Francii koná několik turnajů, kdy proti sobě stojí dvě družstva. Ve Francii mají dokonce muzeum petanque.

Dříve se hrálo koulemi dřevěnými (pokrytými kovovými hřebíky), dnes zcela kovovými, které jsou duté, přibližně osmicentimetrové v průměru. Váha nepřekračuje 800 g. Někdy je mají hráči označené kódy, aby nedošlo k záměně.

Princip hry

A jak se hraje petanque? Principem hry je umístit koule svého týmu co nejblíž k cíli. Cílem je malá dřevěná kulička, která se hází na začátku hry do vzdálenosti 6-10 m. Této kuličce se se říká košonek. Háže vždy to družstvo, jehož koule není zrovna nejblíže ke košonku, a to tak dlouho, dokud se mu to nepodaří dostat kouli blíže než v předchozím hodu jeho soupeř. Pak může házet druhé družstvo a takto se obě skupinky střídají. Jakmile jednomu družstvu nezbude žádná koule, hra končí. Tým, který dokázal hodit kouli co nejblíže k cíli, získává jeden bod. Jakmile jedno z družstev dosáhne 13 bodů, vyhrává.

Co je třeba ke hře petanque

Hra vyžaduje pravidelný trénink, dobrou techniku a pevné soustředění. Můžete ji hrát v parku, v zahradních restauracích, na chodníku. Kamínky, větvičky a listy v hracím poli se pro zvýšení obtížnosti neodstraňují.

Výhody hry petangue

  • petanque může hrát každý: ženy s muži, staří i mladí, děti i tělesně postižení
  • petanque se dá hrát prakticky kdekoliv
  • petanque je zábavný a napínavý až do konce

 

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22496 (zdravotnimagazin.cz#7215)


Přidat komentář