S kilama dolů díky aerobnímu cvičení
Běh, aerobic, svižná chůze, běžecké lyžování, plavání, jízda na kole - to vše jsou činnosti prospěšné vašemu zdraví, provozujete-li je pravidelně alespoň třicet minut. Tepová frekvence by vám neměla klesnout pod hranici 120 tepů za minutu.Co je aerobní cvičení
Aerobní cvičení je jakákoliv činnost, která zvýší dechovou a srdeční frekvenci, stejně tak množství přiváděné okysličené krve ke svalům.
Co vše zahrnuje aerobní cvičení
Běh, aerobic, svižná chůze, běžecké lyžování, plavání, jízda na kole - to vše jsou činnosti prospěšné vašemu zdraví, provozujete-li je pravidelně alespoň třicet minut.
Jak správně zatížit organismus
Pro určení správné míry zatížení organismu musíte znát tepovou frekvenci, ta se v klidu pohybuje kolem 70 -75 tepů za minutu. Aby cvičení splnilo svůj cíl (docházelo ke zlepšení fyzické kondice a spalování tuků) měla by být intenzita cvičení taková, aby vám tepová frekvence stoupla na 130 -140 tepů za minutu.
Tepová frekvence by vám neměla klesnout pod hranici 120 tepů za minutu. Maximální tepovou frekvenci si každý z vás může spočítat - od hodnoty 220 odečtěte svůj věk. To je hranice, kdy už se dostáváte do anaerobního pásma a ohrožujete své zdraví.
Proč je důležité aerobní cvičení
- aerobní cvičení zmírňuje riziko ishemické choroby srdeční snižováním krevního tlaku a zvyšováním hladiny dobrého HDL cholesterolu
- aerobní cvičení posiluje krevní oběh, srdeční sval a rozvíjí dýchací systém
- zvyšuje elasticitu žil a arterií, snižuje hladinu krevních tuků
- aerobní cvičení stimuluje spalování tukové tkáně
- aerobní cvičení vám do těla uvolní endorfiny (hormony štěstí) - tím působí proti předrážděnosti, depresi a zvyšuje práh bolesti
- aerobní cvičení je prevencí osteoporózy - řídnutí kostní tkáně
Kdy začít
Pro začátek je ideální pravidelná chůze nebo plavání. Postupně můžete tempo zvyšovat a aktivity přidávat. Při vážnějším zdravotním stavu konzultujte aerobní činnost s lékařem.