Skateboarding

Skateboarding zažívá u nás boom. Na „prkýnku“ se prohání kdekdo a není pravda, že skateboarding je jen doménou náctiletých. Skateboarding je výraz životního stylu, volnosti, lidí, kteří k němu přiřazují vlastní image a kulturu.

Skateboarding

Skateboarding zažívá u nás boom. Na „prkýnku“ se prohání kdekdo a není pravda, že skateboarding je jen doménou náctiletých (i když hlavně k nim patří). Skateboarding je výraz životního stylu, volnosti, lidí, kteří k němu přiřazují vlastní image a kulturu.

Historie

 • I v době normalizace jsme se proháněli na dřevěných prknech (převážně podomácku vyrobených).
 • Tento sport se u nás začal dostávat do podvědomí od poloviny sedmdesátých let,
  příznění lidé se sdružují do klubů.
 • V současnosti vzniká spoustu skateparků, „U“ ramp a prostranství k tomu určených. Dokonce se pořádá stále více závodů (Československého pohár, Mistrovství republiky).
 • Podle způsobu jízdy se rozlišuje freestyle, streetstyle, i „U“ rampa. Skateři si nechávají stavět neznámé překážky. Mění tvary prken, rozměry podvozků, průměry kol.
 • Vznikají první firmy prodávající kvalitní skateboardové zboží.

Pravidla

 • Informace o skateboardingu se předávají zejména pomocí vlastních zkušeností ostatních lidí, kteří se tímto sportem zabývají.
 • Dostat se ke zdrojům o pravidlech je minimální, a tak si vytváří každý svá.
 • Praví „skateři“ se předhánějí v tom, kdo příjde s dalšími novými triky – nejde jen o to, udržet se na skateboardu, ale vyvádět na něm nejrůznější krkolomné variace.
 • Každý takový speciální a zažitý trik má své pojmenování.
 • Pravidla se neustále mění a upravují.

Slovník triků - ollie

je nejzákladnější trik. Postavení je v základním postoji, noha se dává kousek pod přední šrouby – dojde k odrazu a ke skoku.

Slovník triků - pop shoveit

trik, při kterém se prkno přetočí pod nohama o sto osmdesát stupňů.

Slovník triků - frontside

otáčíte se spolu se skateboardem o sto osmdesát stupňů.

Slovník triků - kickflip

pod nohama se protočí prkno o tři sta šedesát stupňů podél nejdelší osy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22228 (zdravotnimagazin.cz#6585)


Přidat komentář