Skeleton

Ve vysokých rychlostech jsou to hry, při nichž rozhodují centimentry možná i milimetry. Při takové stotřicítce už s váma může byť i nepatrné trhnutí hlavou pěkně zamávat, ačkoliv skeleton má těžiště poměrně nízko.

Skeleton

Nejsem si úplně jist, jestli se někteří setkali s pojmem skeleton. Jak jistě dobře odhadujete, bude se zde jednat o kostru čehosi - v tomto případě tedy saní, které přesně kopírují lidské tělo.

Lépe řečeno, velmi malých saní, na které si závodník lehá břichem dolů a v této pozici hlavou napřed sviští ledovým korytem do cíle.

Neustálá dávka adrenalinu

Oproti třeba bobům nemají skeletonové sáně nože a ovládání je rovněž odlišné od klasických sání. Skeleton se řídí rameny, hlavou a případně špičkami bot.

Ve vysokých rychlostech jsou to hry, při nichž rozhodují centimentry možná i milimetry. Při takové stotřicítce už s váma může byť i nepatrné trhnutí hlavou pěkně zamávat, ačkoliv skeleton má těžiště poměrně nízko.

Původ sportu

Skeleton pochází ze Švýcarska, ač se to nezdá možné, první závod se zde jel už v roce 1884. Právě díky Švýcarsku už jezdci na nízkých saních v historii dvakrát nakoukli do programu olympijských her - bylo to opakovaně ve Svatém Mořici v letech 1928 a 1948. Poté následovala dlouhá proluka, kterou přerušila až olympiáda v roce 2002 v Salt Lake City.

Nutnosti mít dostatečnou dávku statečnosti

A jak je to tedy s těmi sebevrahy v ledovém korytu? Podle mnohých závodníků sice jízda hlavou napřed a zhruba tak patnáct dvacet centimetrů na podložkou přináší neuvěřitelnou porci adrenalinu (ten vám mohou přinést i jiné sporty, stačí si vybrat), ale vzhledem k tomu, že skeleton je v podstatě rovné prkno bez nožů, nehrozí takové riziko jako u saní nebo bobů v případě převrácení. A na nějaký ten škrábanec či modřinu jsou jezdci z ledových tobogánů zvyklí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22846 (zdravotnimagazin.cz#8255)


Přidat komentář