Skialpinismus

Vybavení pro skialpinismus spočívá především v lyžích, botách a vázání. Lyže jsou kratší než pro klasické sjezdové lyžování, většinou mají délku 170 – 190 centimetrů.....

Skialpinismus

I když pro mnohé je skialpinismus zcela novým slovem, není těžké si z názvu odvodit, že se jedná o dvě disciplíny, kterými jsou lyžování a horolezectví.

Jde o pohyb ve volném horském či vysokohorském prostředí na speciálních lyžích, které umožňují stoupání.

Vznik a historie skialpinismu

Skialpinismus se vyvinul koncem 20. století v Alpách. Nejprve si horolezci na túry nosili lyže, aby si ulehčili nástup. Postupně však mezi nimi zdomácnělo vysokohorské lyžování. Po překonání sedel, začali alpští horolezci vystupovat s lyžemi i na samotné vrcholy a na přelomu století byla překročena hranice 4000 metrů.

Potřebné vybavení

Vybavení pro skialpinismus spočívá především v lyžích, botách a vázání. Lyže jsou kratší než pro klasické sjezdové lyžování, většinou mají délku 170 – 190 centimetrů. Skialpinistické boty jsou něco mezi horolezeckými botami a klasickými lyžařskými přeskáči. Ovšem nejsou tak vysoké a mají pryžovou podrážku, jelikož musí umožnit bezpečnou chůzi. Vázání pro skialpinismus je také speciální a umožňuje několik způsobů spojení s botou.

Pro stoupání se ve skialpinismu používají tzv. tulení pásy, které zabraňují podklouznutí lyže dozadu. Vyrábí se ze syntetických materiálů a lepí se na skluznici lyže speciálním lepidlem.

Další, ne moc důležitou, součástí vybavení pro skialpinismus, jsou hůlky. Dají se použít i klasické sjezdařské, ale většinou se používají 2 až 3 dílné teleskopické, které se jednoduše mohou upevnit na batoh a umožní nastavit optimální délku pro stoupání i sjezd.

 

To, jestli bude potřeba i lano, ledovcové skoby, vývrtky a další horolezecký materiál, závisí jen na náročnosti plánované túry.

 

Druhy skialpinismu

  • Výškový skialpinismus

    U výškového skialpinismu se vyžaduje absolvování sjezdu v průběhu jednoho dne. Hodnotí se jak rychlost, tak i míra bezpečnosti, se kterou se sjezd zdolá.

  • Skiextrémy

    Skiextrémy se mohou zařadit mezi adrenalinové sporty. Sjezdy u této disciplíny musí být dlouhé minimálně 250 metrů a jejich sklon musí přesahovat 40 stupňů.

  • Skialpinistické závody

    Skialpinistické závody se jezdí už od roku 1933. Postupem času se staly tradičním setkáním nejlepších skialpinistů světa a devátý ročník byl roku 1975 oficiálně vyhlášen jako první Mistrovství světa.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21999 (zdravotnimagazin.cz#5891)


Přidat komentář