Tai chi - umění - Ostrava a okolí

Tai chi chuan je bojové umění o nebojování - opravdový cvičenec tai chi nikdy první nezaútočí, on to totiž nepotřebuje, nemá na koho by útočil. Tai chi chuan je bojové umění s vynikajícími a staletími prověřenými zdravotními účinky.

Úvod do Tai chi v Ostravě

Tai chi je v poslední době prezentován jako zdravotní cvičení, jóga nebo čínský balet a málokdo v něm hledá systém použitelný v reálném boji jako je například WING CHUN KUNG FU. Tai chi pomáhá nalézt sebe sama, svůj životní úkol a patří ke klenotům lidského vědění.

Tai chi vás naučí trpělivosti, citlivosti, vnímavosti

soustředění, toleranci, nabije vás energií. Tai chi vám dá poddajnost dítěte a mysl mudrce .

Tai chi zvyšuje odolnost

Tai chi se těší stále větší popularitě po celém světě. Zvyšuje odolnost organismu vůči stresu, nemocem, napomáhá odpočinku a relaxaci celého těla i duše.

Kde se cvičí Tai chi v Ostravě

Tai chi můžete provozovat doma, ve fitnesscentrech a existují i kurzy Tai chi. V zahraničí se můžete setkat i se skupinkou tai-chistů třeba v parku, na louce apod. Zkrátka všude tam, kde samo prostředí vyvolává příjemný uklidňující pocit.

Oblečení na taichi

Oblečení pro cvičení Tai Chi se stejně jako pro meditaci hodí pohodlné a volné oblečení, které Vás nebude nijak „svazovat“.

Cvičení Tai chi

V Číně je Tai chi považován za jeden z nejúčinnějších stylů Wu Shu (Kung Fu), právě proto se překládá jako Box nejvyššího vrcholu - patří mezi tzv. vnitřní styly.

## Jde o to s minimálním použitím síly

co možná nejvíce ublížit útočníkovi, v praxi to vypadá asi takto - protivníkův útok se nekryje silou, ale odvádí se tak, aby se jeho síla dala použít proti němu (Tui Shou, Da Loi), všechny útoky jsou vedeny na vitální body (Dim Mak).

Tai chi tvoří sestava pohybů vzájemně na sebe navazujících

které lze chápat jako série kopů či obranných mechanismů proti útočníkovi. Vše se ale na rozdíl od bojového umění provádí velice pomalu, plynule a divákovi se může zdát, že celá sestava je vlastně klidný rituální tanec. Pohyby jsou spíše naznačené, jakoby neodvedené do konce. Při cvičení Tai chi se nic neprovádí násilím či do maxima.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22669 (zdravotnimagazin.cz#7535)


Diskuze a zkušenosti

Dominik | 19.06.2010 20:52
Specifické znaky taoistického Tai Chi Jediným měřítkem kvality taoistického Tai Chi je, zda určitý pohyb má zdravotní prospěch nebo ne. Cílem praktikování taoistického Tai Chi není dosažení dokonalé vnější formy. Za dokonalou formu se považuje taková forma, která poskytne maximální prospěch cvičícího z hlediska momentální fyziologie a ne taková, která se podřizuje určitým estetickým zda technickým kritériím bojových umění. Forma se mění společně se žákem. Tento přístup je velmi odlišný od tradičního laického přístupu k Tai Chi, kde jsou formy rozebírány a posuzovány podle účinnosti z hlediska umění sebeobrany. Liší se také od moderní praxe Tai Chi, které se dnes často prezentuje jako soutěživý sport. Rozdíly v pohybech: V Taoistické Tai Chi jsou ruce a nohy naťahované až do krajních poloh, což umožňuje natahování šlach a vazů v celém těle. Dalším aspektem je důraz na sedání a vstávání, což napomáhá zlepšení rovnováhy, posílení nohou, šlach a vazů. Rozdíly v cvičení V Taoistické Tai Chi jsou brány v úvahu silné i slabé stránky každého jednotlivce. Estetické kritérium není při nácviku formy považovány za důležité. Rozdíly v duchovním pojetí "Zkrocení srdce" vyjadřuje duchovní aspekt praktikování taoistického Tai Chi. V taoismu jsou postoje, emoce a cíle nedílnou součástí tělesného zdraví. Proto mistr Moy Lin-shin zdůrazňoval rozvíjení soucítění a klidu jako při cvičení, tak iv běžném životě.

jojoj | 21.09.2010 15:24
taoist taichi Takzvané taoistické taičí je naprostá příšernost, která nemá nic společného ani s Taoismem ani s Tchajti

Sally | 12.01.2011 23:40
Tai či Já jsem chodila do kurzu velice ráda a tai či mi pomohlo i zhubnout, nejen nabrat energii a získat vyrovnanost duševní i tělesnou. Vřele doporučuji všem.

Robin | 19.01.2013 17:59
Re: Tai chi - umění Specifické znaky taoistického Tai Chi - natahování ruk do krajních mezí atd... Toto taoistické cvičení http://www.taoist.cz/ opravdu nemá nic společného s taijiquan (taiji,taichi).Bohužel je to jen nějaká slátanina něčeho co laikům připomíná taiji. Jedná se o zneužití populárního a využívaného slova a cvičení (taichi).Klasické taichi (Chen,Yang) vychází mimo jiné i z tradiční čínské medicíny,určitě se tedy vědělo,proč se má cvičit tak jak se opravdu má. A né prosím nějaké nesmyslné tanečky vydávat za zdravotní taichi. Všem zájemcům doporučuji najít si klub,kde se věnují opravdu tréninku taiji a obloukem se vyhnout někomu takovému jako je taoist taichi a samozvaný mistr Moy Lin-shin !!!

Robert | 24.02.2014 22:33
Re: Tai chi - umění - Ostrava a okolí Taichi v Ostravě a okolí,no hlavně nechoďte do klubu zlatý drak v Ostravě-Zábřehu.Je tam hrozně nepříjemný a arogantní trenér.

Dana | 15.04.2014 23:01
Re: Tai chi - umění - Ostrava a okolí S tím nesouhlasím. Do klubu Zlatý Drak chodím mnoho let, tai chi mi velmi pomohlo a instruktoři jsou velmi dobří.

Chesus | 28.04.2014 00:25
Re: Tai chi - umění - Ostrava a okolí Tai chi není bojové umění. Je to soubor cvičení podobné jako jóga. Uvolnění a snad i příjemný kolektiv. To \\\"snad\\\" znamená také to, že je opravdu důležité vybrat si dobrého mistra. Arogance sem opravdu nepatří, byla by ostudou tai chi.

Chesus | 28.04.2014 02:04
Re: Tai chi - umění - Ostrava a okolí To samozřejmě neznamená, že tai chi zlatý drak je špatné tai chi. Neznám je, ale reaguji na narážku, že je tam arogantní trenér taichi.

Anton | 01.05.2014 01:41
Tai chi zlatý drak Ostrava Není to jen o uvolnění psychiky, ale taichi pozvedne celkovou náladu do života. Určitě doporučuji.

Andrej | 05.08.2014 06:54
Re: Tai chi - umění - Ostrava a okolí Cvičil jsem kdysi Tai chi. Ale pak jsem chtěl něco, kde se naučím více bojovat. Přešel jsem na Wing Chun Kung Fu. Je fajn, že v mých 40ti letech existuje možnost učit se opravdu reálnému bojovému umění.

Petr | 05.08.2014 15:23
Re: Tai chi - umění - Ostrava a okolí Taichi je fajn,ale je důležité najít trenéra,který není arogantní,který dovede naučit.Já jsem dávněji psal trenérovi ze Zlatého draka v Ostravě a zajímalo mě,u koho se taichi učí.To bylo ještě v době,kdy se klub neměl ani název Zlatý drak.Pan trenér mi napsal,že mě to nemusí zajímat a o takové lidi jako já prý nestojí a ať k němu ani nechodím.Docela divná odpověď ne? Mě nezbývá,než souhlasit s Robertovým příspěvkem výše ohledně arogance.Po takové odpovědi by mě nenapadlo k takovému člověku se jít učit.

Mirek | 13.08.2014 09:38
Re: Tai chi - umění - Ostrava a okolí Ahoj, dobré kung fu je na www.wingchunostrava.cz :-)

Petr | 14.08.2014 18:54
Re: Tai chi - umění - Ostrava a okolí Jo to znám,cvičil jsem tam u sifu Kozára.Dobrý učitel.Já teď cvičím taichi www.zentao.cz a taky je to tu dobrý :-)

Lenzy | 09.09.2014 23:12
Re: Tai chi - umění - Ostrava a okolí Wing chun kung fu je skvělé bojové umění.

om | 07.10.2014 15:55
Re: Tai chi - umění - Ostrava a okolí pridam se k tem co nemaji zrovna dobrou zkusenost v klubu tajci v Ostrave-Zabrehu.Vede to ucitel,ktery je v uvozovkach zvlastni clovek.Vic bych to nerozebiral.Na druhe strane kdyz se trochu clovek sebezapre, tak se to s nim da i vydrzet,ale chce to hodne sebezapreni. Bydlim v Zabrehu a nechtelo se mi dojizdet jinam na taichi,kde meli i lepsi reference mezi lidma nez Zlaty drak.

dan | 02.09.2015 14:21
Re: Tai chi - umění - Ostrava a okolí Klub v Ostravě Svinově taky není nic moc. Cvičí i jinde po Ostravě, jejich instruktor se jmenuje Marcel. To snad jediné, co je v tomto taiči stejné. Mění svůj název, místa cvičení a probíhá to tam podovně jako zde: http://www.rodina.cz/nazor17369198.htm Dokonce se odkazoval i na linii vedoucí až k čínskému mistru v Praze. Ale kdoví, jak to bylo. Rychlokvaška pár let pod vedením českého instruktora a pár seminářů pod mistrem. Kolikrát ani neznal sestavu, kterou učil. Ale povídat o tai chi umí hezky. Hold, kdo nemá s tai chi zkušenost, neodhalí neumělce, který má linii.

Petr - pro Dana | 05.07.2017 09:16
Dane,ja jsem chodil k Marcelovi do Svinova na taichi a tak vím jak to tam je. Sorry,ale meleš nesmysly.Připadá mi to,jak bys byl z nějaké jiné školy a chceš hanit druhou školu. Že nezná sestavy? Že je rychlokvaška? Cvičil jsi vůbec s ním?Určitě ne,protože bys sem nedaval takovýhle nesmysl. Že ty jseš ze zlatýho draka :-) a psal jsi o svým trenerovi.

ipon | 07.07.2017 16:51
zkusil jsem trenovat pod ucitelem Vasilenkem tajči ve Zlatém draku.Mám za sebou trénink karate,takže mám nějaké to povědomí o způsobu tréninku a na co se ptát. Tajči jsem šel trénovat,protože jsem chtěl zklidnit.nezbývá mi,než souhlasit s komentáři. Trenér klubu Zlatý drak míchá do sportu politiku,rád se chlubí jmény kolem sebe. O jeho špatném přístupu by mohli vyprávět řada lidí,třeba karatista Pavel Špringer,který s ním prožil své a to i velké zklamání.Sám si založil svůj systém sebeobrany watejitsu do nebo jak se ta zkomolenina jmenuje a dal si sám sobě černý pás 10 dan. Poptával jsem se dalších co tu cvičí tajči nějakou dobu,jestli ví,u koho se pan Vasilenko učil tajči,tak nikdo nevěděl a radši se ani neptají.Když jsem trénoval karate,hned jsem věděl,kde se můj učitel učil.Tady je to nezjistitelné a tak nějak mi bylo naznačeno od jednoho kluka,který se tu učí,že se učil ze zahraničních instruktážních dévédéček jako samouk.Dál jsem nepatrál a radši jsem přešel pak jinam a to do Poruby,kde to mám blízko z roboty a cvičím u Martina. To co se píše tady ve foru o Zlatém draku mohu potvrdit,je to sebestředný trenér,který ani nemá dar učit druhé.Srovnám tajči u Martina v Porubě,je to jako 1liga a Zlatý drak nějaká vesnická liga.Toliko k vyjádření ke Zlatému drakovi a trenérovi Vasilenkovi. bez urážky i když to tak vypadá.Nechci urážet trenéra Vasilenka ani jeho školu,ale napsal jsem svoji zkušenost proto,aby se nad sebou zamyslel.I když na druhé straně vím,že jsou tam i lidi,co jsou spokojení,protože to mají blízko baráku a jeho tréninky jsou levné.


Přidat komentář